Kolonoskopi yapılan hastalarda cmv varlığının immunhistokimya ve PZR ile saptanması ve hastaların klinik bulgular ile izlemi
Detection of cmv with immunohistochemistry and PCR methods, in patients who have colonoscopy and their follow up with clinical findings
  1. Tez No: 482929
  2. Yazar: HANDE HAZIR KONYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN AVKAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Sitomegalovirus (CMV) insan herpesvirüs ailesine üyedir. Türkiye nüfusunun %97'si seropozitiftir. CMV infeksiyonu sağlıklı insanlarda asemptomatiktir ancak immün yetmezlikli hastalarda ciddi hastalığa neden olabilir. Gastrointestinal kanal CMV'nin sıkça hastalık yaptığı alanlardandır. Hastalık kanlı ishal, karın ağrısı ve ateş yüksekliği ile görülür. CMV kolitinin tanısında zorlanılmaktadır çünkü CMV latent bir virüstür. Çalışmanın amacı CMV infeksiyonu ve hastalığını ayırabilmek, tanıda hangi yöntemlerin kullanılması gerektiğini belirlemek, tedavi endikasyonlarını tartışmaktır. Gereç ve Yöntem: Hastanemizde kolonoskopi yapılan ve biyopsi alınan hastalarda CMV araştırıldı. Onam veren hastalarla yüz yüze konuşularak veri kayıt formu dolduruldu. Biyopsi örneklerinde immunhistokimya (İHC) ve polimeraz zincir reaksiyonu (PZR), plazmada PZR ile CMV varlığı tarandı. Sonuçlar IBM Statistical Package for the Social Scienses version 22 programında değerlendirildi. Bulgular: Toplam 189 hasta çalışmaya alındı. Hastaların 14 (%7.40)'ünde plazmada CMV DNA (
Özet (Çeviri)
Aim: Cytomegalovirus (CMV) is a member of the human herpesvirus family. 97% of the Turkish population is seropositive. CMV infection is asymptomatic in healthy people but can cause serious disease in immunocompromised patients. Gastrointestinal tract is a common area of ​​CMV disease. The disease can manifest with bloody diarrhea, abdominal pain and fever. It is difficult to diagnose CMV colitis because CMV is a latent virüs. The purpose of the study is to differentiate CMV's infection and disease and to determine which methods should be used for diagnosis, and to discuss which cases should be treated. Materials and Methods: CMV was investigated in patients who underwent colonoscopy and biopsy at our hospital. A data entry form was filled out by talking face to face with the patients who gave their consent. CMV was screened in mucosal biopsy specimens with immunohistochemical staining (IHC) and PCR (polimerase chain reaction) in plasma with PCR. Results were evaluated in IBM Statistical Package for the Social Scienses version 22 program. Results: A total of 189 patients were included in the study. CMV DNA was detected in plasma (