Die rolle von auslandseinsatzen im kontext der karriereziele der Türkischen generation y
Türk y kuşağı, onların kariyer hedefleri ve yurt dışı tayinlerinin rolü
- Tez No: 483826
- Danışmanlar: DR. MARTİNA MALETZKY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Almanca
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kuşaklar ve onların değer sistemleri, özellikle Sosyoloji, Ekonomi ve Psikoloji alanlarında araştırılmış olan, hala güncelliğini koruyan ve çokça tartışılan popüler bir konudur. Bireyin değerleri sosyalleşme sürecindeki deneyimlerinin sonucudur ve zaman içinde kısmen sabit kaldığı düşünülmektedir. O yüzden değerler, kuşaklar arası farklılık göstermektedir. Bu araştırmanın odağı, Türkiye'nin Y kuşağı, onların kariyer hedefleri ve yurt dışı tayinlerinin rolüdür. Türk araştırma örnekleri az olduğu için, Türkiye'nin Y kuşağının niteliklerinin, batının Y kuşağının nitelikleriyle eşleşip eşleşmediği sorusu da bu araştırmada yer almaktadır. Bu araştırmada nicel araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Bu amaçla, farklı kaynaklardan – Türk ve uluslararası araştırmalardan – bilgiler birleştirerek bir anket oluşturuldu. Bu anket uluslararası bir şirketin İstanbul'daki şubesinin, 1980 ve 1999 yılları arasında doğmuş ve bu sebeple 'Y kuşağı' olarak tanımlamış olan 189 çalışanına gönderildi. 57 cevap toplandı. Datayı analiz etmek için, cevapların aritmetik ortalaması, standart sapması, medyanı ve cevapların sıklığı ölçüldü ve karşılaştırıldı. Bulgular gösteriyor ki; batılı trendler ve önümüzdeki örnek arasında farklılıklar vardır. Avrupa ve Birleşik Devletler'de Y kuşağı ile ilgili araştırmaların en öne çıkan sonuçları iş-yaşam dengesinin önemi ve azalmış olan iş odağı olurken, bu araştırmada en önemli faktör maaş ve işe verilen önemdir. Bulgular, Türkiye'de yapılmış olan araştırmalar
Özet (Çeviri)
Generations and the value systems they hold have been, and still are a popular and at the same time intensely discussed research theme, studied most commonly by sociologists, economists and psychologists. The values somebody holds are the result of formative experiences made during the socialization process and are assumed to remain relatively stable over time. Values are therefore expected to differ between generations. The focus of this study is Turkish Generation Y, their career goals and the role of foreign assignments. As research on Turkish samples is sparse, the overall question of whether Turkish Generation Y's characteristics match with those of 'Western' samples was also investigated. Furthermore the question whether Generation Y is a homogeneous group or whether there are differences among the members of Generation Y was surveyed as well. This study was conducted using a quantitative research approach. For this purpose, by combining information from different sources – such as Turkish and international research studies on the concept of generations as well as Turkish recent history – a questionnaire has been created. The questionnaire has been sent to 189 employees of a subsidiary of an international company located in Istanbul who were born between 1980 and 1999 and thus defined as 'Generation Y'. A total of 57 responses were gathered. To analyze the data, the arithmetic average, standard deviation, median and frequencies of answers were measured and relatively compared. The findings suggest that there are differences between 'Western' trends and the present sample. While international findings with samples from the US and Europe state that the most