The effect of etymological and morphological vocabulary instruction on receptive, productive vocabulary, and written spelling of adult non-native english language learners
Etimolojik ve morfolojik kelime öğretiminin ingilizceyi yabancı dil olarak öğrenen yetişkinlerde pasif, aktif kelimelerin öğrenilip özümlenmesine ve yazıma olan etkisi
- Tez No: 485652
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MERYEM AKÇAYOĞLU MİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma etimolojik ve morfolojik kelime öğretiminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen yetişkin öğrencilerde pasif ve aktif kelimelerin öğrenilip özümlenmesinde ve yazıma olan etkisini ölçüp değerlendirmektedir. 48 yetişkin öğrenci rastgele seçilerek deney ve kontrol grupları (her grupta 24 katılımcı olmak üzere) oluşturulmuştur. Michigan İngilizce Seviye Tespit Sınavı (MİSTS) iki gurubun katılımcılarının İngilizce seviyelerini tespit etmek için uygulanmış olup seviyeleri ölçülmüştür. Aktif ve pasif kelime öğrenimini ölçmek için Wesche ve Paribakt'ın 1996 Kelime Bilgi Ölçeği (KBÖ) ve yazımı ölçmek için ise paused dictation testleri kullanılmıştır. Ön test olarak kullanılan her üç test, iki ay süren etimolojik ve morfolojik kelime öğretimi uygulaması sonrasında da son-test olarak her iki gruba verilmiştir. Deney grubunun katılımcıları için etimolojik ve morfolojik öğretim uygulanırken, kontrol grubundaki katılımcılara okullarının geleneksel kelime öğrenme yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın sonunda deney gurubu katılımcılarına açık uçlu anket verilmiş ve araştırmanın nitel verisi elde edilmiştir. Nicel ve nitel verilerden elde edilen sonuçlar, etimolojik ve morfolojik kelime öğretiminin deney grubundaki katılımcıların pasif ve aktif kelimelerin öğrenilip özümlenmesine ve yazımı üzerinde anlamlı ve olumlu bir etki gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study assesses and evaluates the effect of etymological and morphological vocabulary instruction on the adult non-native English language learners' receptive/productive vocabulary, and their written spelling. 48 adult non-native English language learners were randomly selected and assigned to two groups (24 participants in each), one as the experimental and the other as the control group. Michigan Test of English Language Placement Test (MTELP) was conducted to test both groups' English proficiency level. Two tests were prepared by using Wesche and Paribakt's 1996 Vocabulary Knowledge Scale (VKS) to test receptive and productive vocabulary knowledge of the participants and a paused dictation test was prepared to test both groups' written spelling. All these three tests were given to both groups before and after the treatment. The experimental group's participants received etymological and morphological vocabulary instruction for two months whereas the participants in the control group were taught through conventional school instruction. At the end of the study an open-ended questionnaire was given to the experimental group participants and qualitative data of the study was obtained. The quantitative and qualitative data results revealed a significant and positive effect of etymological and morphological vocabulary instruction on the experimental group members' receptive/ productive vocabulary and their written spelling.