Terörizmle mücadelede sınır güvenliğinin önemi ve geleceği: Türkiye örneği
The importance and futurity of border security in counterterrorism: Example of Turkey
- Tez No: 485830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Defense and Defense Technologies, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnsanlığın varlığından günümüze kadar birçok sorun ve problem yaratıldı ve bunların çok büyük bir kısmının temelinde insanoğlunun hatası yatmaktadır. Terörizm bu sorunlardan biridir ve belki de en önemlisidir. İnsanları göç etmeye zorlayan ve devletleri değişik politikalar yaratmaya iten bir güçtür. Terörizmle mücadele de sınır güvenliği çok önemli bir yere sahiptir. Ülkeler sınırlarını güvenli hale getirerek terörizmden ve onun yarattığı tehlikelerden korunduklarını düşünürler. Bunun için birçok fiziki güvenlik yöntemlerine başvururlar sınır duvarı, tel örgü, hendek ve insansız hava araçları gibi. Fakat bu tip tedbirler terörizmi önlemez sadece etkilerini kısa bir süreliğine azaltır. Bununla beraber insan hakları ihlallerine de sebebiyet verilir. Fiziki sınır güvenlik tedbirleri kaçakçılık ve yasa dışı geçişleri önlemek adına fayda sağlar. Terörizmle mücadele etmek için sınır güvenliği gerekli ve bu sınır güvenliği devlet tarafından sadece fiziki tedbirler ile değil aynı zamanda doğal yollar ile almak gereklidir. Yani sınır komşuları ile iyi ilişkiler kurarak terörizmin ülke içine sızmasına mâni olmak ve sınır bölgelerinde yaşayan insanları terörizme karşı cephe almalarını sağlayarak. Türkiye Fırat Kalkanı Harekâtı ile sınır bölgesinde böyle bir tedbir alma yoluna gitmiştir. Terör unsurları (YPG, PKK, IŞID) ile sınır hattı arasında güvenli bölge oluşturmaya çalışmıştır. Oluşturulan bu güvenli bölgelere Türkiye'ye dost olan gruplar yerleştirilerek terör örgütlerinin ülke içine sızması engellenmiş olacaktır. Entegre fiziki sınır güvenlik yöntemleri ve doğru politikalar ile terörizmle mücadele daha etkili olacaktır. Sınır güvenliği konusu farklı boyutlarda tartışılmaya başlanacaktır
Özet (Çeviri)
A lot of problems were created by people since the existence of humanity and majority of them depend on the failure of mankind. Terrorism is one of these problems and maybe it is the most important. Terrorism is a kind of power which force people to move and change of goverments' policy.Border security has a crucial place about counter terrorism. Countries think that they are avoiding from terrrorism and its dangers by making safe their borders. Because of that, they use many methods such as border wall, wire mesh, ditch and unmanned aerial vehicle. These type protection methods can't obviate, only it reduces effects for a short time. Physical protection methods can be useful to prevent illegal migration and smuggling. Counter terrorism depend on border security and not only physical measure but also natural methods should be used by goverments. İn other words each goverment had better create good relations with their border countries thus they are able to prevent terrorism action on the way to homeland. Also people who live in the border region, should be organised against terror foundations. By starting Fırat Kalkanı Harekatı, Turkey goverment took this type precaution on the border line. Turkey would like to create safe zone between terror organizations (PKK, IŞIS, YPG,) and border line. Harmless groups will be inserted in to the safe zone so terror organizations can't enter Turkey. In briefly, integrated border security methods and true political relations are able to apply more effective counter-terrorism. Border security issue will be discussed on different dimensions.