Müzik eğitimcileri tarafından kurulan ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının amaç ve işlevleri üzerine bir çalışma
A study on the purposes and functions of national and international non-governmental organizations established by music educators
  1. Tez No: 485904
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÖKLEN
  3. Danışmanlar: PROF. ENVER TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma; ülkemizde ve yurt dışında müzik eğitimcileri tarafından kurulmuş olan sivil toplum kuruluşlarının incelenmesi, bu kuruluşların işlevlerinin ve toplumsal yaşama katkılarının değerlendirilmesi ile tespit edilen eksikliklerin giderilmesine yönelik önerilerde bulunulması amaçlarını içermektedir. Seçilen sivil toplum kuruluşlarının toplumsal yaşamdaki yerlerinin saptanması; müzik eğitimine katkıları ve müzik eğitimcilerine etkilerinin incelenmesi yönünden önemlidir. Araştırma, betimsel bir çalışmadır. Veri toplama tekniği olarak yapılan literatür çalışmasının ardından, araştırmanın amacına uygun olarak gerekli verileri toplamak üzere yarı yapılandırılmış görüşme soruları hazırlanmış ve seçilen sivil toplum kuruluşlarındaki ilgili kişilere ulaştırılarak cevaplandırmaları istenmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini, International Society For Music Education, Müzik Eğitimcileri Derneği, Korea International Music Educators Association ve The Hungarian Music Council oluşturmaktadır. Araştırmadaki kavramların tanımlanmasında, ülkemizde ve yurt dışında bulunan kurumların yönetmeliklerinin ve tüzüklerinin belirlenmesinde ve incelenmesinde, bu kurumların Türkçe ve yabancı dillerdeki internet sitelerinde yayımlanmış olan kaynaklarından belge tarama yöntemi ile yararlanılmıştır. Elde edilen bulguların değerlendirilmesi sonucunda, müzik eğitimcileri tarafından kurulan sivil toplum kuruluşlarının, müzik eğitiminin uygulanmasında ve yaygınlaştırılmasında birçok çalışma yaparak ülkelerinin sanat, eğitim ve toplumsal hayatına katkı sağlamakta ve eksikleri gidermekte oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research; examining non-governmental organizations founded by music educators in our country and abroad, and making proposals for eliminating the deficiencies identified by their functions and their contributions to social life. Identification of the places in social life of selected non-governmental organizations; contribution to music education and music educators. Research is a descriptive study. Following the literature review as a data collection technique, semi-structured interview questions were prepared to gather the necessary data for the purpose of the research, and they were asked to respond to the relevant persons in the selected non-governmental organizations. The study's work focuses on the International Society for Music Education, the Association for Music Educators, the Korea International Music Educators Association and The Hungarian Music Council. In defining the concepts in the research, the regulations and regulations of the institutions in our country and abroad have been determined and examined and these documents have been utilized by document scanning methods from the sources published in internet sites in Turkish and foreign languages. As a result of the evaluation of the findings, it has been seen that civil society organizations established by music educators have contributed to the arts, education and social life of their countries by carrying out many studies in the implementation and dissemination of music education and found that they are missing.