Müzik eğitiminde mobil uygulama kullanımı ve öğrenime etki durumlarının araştırılması (Türk müziği örneği)
Analysis of the use of mobile applications in music education and its effect on learning (Turkish music example)
- Tez No: 668755
- Danışmanlar: PROF. SADIK ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müze Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmada, müzik eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin öğrenimleriyle ilgili mobil uygulama kullanım düzeyleri ve mobil uygulama kullanımının Türk müziği işitme becerileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma yöntemi olarak tarama ve deney desenleri kullanılmıştır. Tarama çalışmasında, araştırmacı tarafında geliştirilen Müzik Öğreniminde Mobil Uygulama Kullanımı ölçeği kullanılmıştır. Geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapıldıktan sonra 5 üniversiteden 505 müzik öğretmeni adayına ölçek uygulaması yapılmıştır. Deney aşamasında kullanılmak üzere, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılarak başarı testi geliştirilmiş ve Türk müziği işitme çalışmalarının yapılabileceği bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Tarama çalışmasının sonucunda: müzik öğretmeni adaylarının mobil uygulama kullanım düzeylerinin orta seviyede olduğu; mobil uygulama kullanım düzeylerinin cinsiyete göre değiştiği; sınıf düzeyine, bireysel çalgı alan türüne ve kullanılan işletim sistemine göre ise değişmediği sonuçlarına varılmıştır. Deney çalışması sonucunda; geliştirilen mobil uygulamanın, müzik eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin Türk müziği işitme becerileri düzeylerine yüksek oranda ve olumlu yönde etki ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, music teacher candidates' levels of mobile application usage during their education and the effect of using mobile applications on Turkish music aural skills were examined. Survey and experimental designs were used as research methods. In the survey study, the Mobile Application Usage in Music Learning scale developed by the researcher was used. After the validity and reliability studies were carried out, a scale was applied to 505 music teacher candidates from 5 universities. To be used in the experimental phase, an achievement test was developed by carrying out validity and reliability studies, and a mobile application, in which Turkish music aural exercises can be performed, was developed. According to the survey study: It was concluded that the mobile application usage levels of the music teacher candidates are medium level, which varies according to gender, but it did not change according to class level, type of individual instrument, and operating system used. As a result of the experiment; It was concluded that the mobile application developed had a high and positive effect on the Turkish music aural skills of the music teacher candidates.