Evli kadınlarda evlilik doyumu, yetişkin bağlanma stilleri ve depresyon düzeyinin ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between marriage satisfaction, adult attachment styles and depression level in married women
- Tez No: 486238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANNA NİTA SCHERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada, evlilik ilişkisinde bireylerin evlilikten doyum almasına etki ettiği düşünülen yetişkin bağlanma stilleri ile kişilerin depresyon düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Katılımcılara, İlişki Ölçeği Anketi, Evlilik Yaşam Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Ayrıca Kişisel Bilgi Formu ile katılımcılarla ilgili demografik bilgiler toplanmıştır. Ölçekler, 219'u online, 121'i ise yüz yüze yapılan görüşmeyle olmak üzere toplam 340 evli kadına uygulanmıştır. Bu araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; depresyon ile evlilik doyumu arasında negatif ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Evlilik yaşam puanlarının bağlanma tarzları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Depresyon düzeylerinin bağlanma tarzları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the adult attachment style which affects individuals' personal satiety from marriage and the depression level of individuals who are related to marriage is researched. Followings have been applied to participants: Personal Information Form, Relationship Scale Questionaire, Marriage Life Scale and Beck Depression Scale. Also, demograghic information about the participants have been collected by Personal Information Form. These scales have been applied to totally 340 married women. 219 of participants have taken online and 121 have taken face to face interviews. Results of the research indicated significant negative correlations between marriage satiety and depression. It was found that the attachment styles showed significant differences between the level of depression. Attachment styles showed significant differences between the scores of married life.