Dahili bilimler kliniklerinde yatan hastaların hemşirelik bakımı memnuniyet düzeylerinin ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Identification of nursing care satisfaction levels and related factors of in-patients at internal medicine clinics
- Tez No: 486306
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBAHAT ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışma, dahili bilimler kliniklerinde yatan hastaların hemşirelik bakımından memnuniyet düzeylerinin ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini, İstanbul İl'i sınırları içindeki bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin dahili kliniklerinde yatan 206 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri 01 Nisan- 01 Haziran 2016 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında hastaların tanıtıcı özelliklerine ilişkin bilgi formu ve Newcastle Hemşirelik Bakımından Memnuniyet Ölçeği (HBMÖ) kullanılmıştır. Veriler, bilgisayarda SPSS 21.0 istatistik paket programı kullanılarak, yüzdelik dağılım, Mann Whitney U, Independent-Samples T Testi, One-way ANOVA ve Kruskal Wallis varyans analiziyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan hastaların hemşirelik bakımından duyduğu memnuniyete ilişkin toplam puan ortalaması 67,828 ± 16,138 olarak bulunmuştur. Hastalar genel olarak kurumdaki hemşirelik bakımından memnun olduklarını ifade etmişlerdir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted as a descriptive study to determine the level of nursing satisfaction and related factors of patients in internal medicine clinics. Materials and Methods: 206 in-patients at an education and research hospital inside the boundries of İstanbul city set the pattern of the study.. The research data were collected between April,01 2016 and June,01 2016. Information form and The Newcastle Satisfaction with Nursing Scale (NSNS) were used to collect data. The data were analyzed using the SPSS 21.0 statistical package program on a computer, using the percentile distribution, Mann-Whitney U, Independent-Samples T Test, One-way ANOVA and Kruskal Wallis analysis of variance. Results: The average total score of the nursing complaints of the patients included in the study was found as 67,828 ± 16,138.Patients expressed that they generally satisfy the nursing care at the institude (p 0.05).