The impact of Facebook on high school students' socialization: Erbil sample
Lise öğrencilerinin sosyalleşmesinde Facebook'un etkileri: Erbil örneği
  1. Tez No: 486311
  2. Yazar: HUNAR KAMAL QADER QADER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT YAŞAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde genel anlamda sosyal ağlar, özelde ise facebbok, kullanıcıların sosyalleşme düzeyleri üzerinde etkili bir araçtır. Farklı araçların kullanımı imkanını da sunan Facebook, bireylerin sosyal hayatları üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Facebookun lise öğrencilerinin sosyalleşme düzeyleri üzerinde etkisini ortaya çıkarabilmektir. Nicel yöntemlerden olan tarama modeli ile hazırlanmış olan bu çalışmanın evrenini Erbil lise öğrencileri, örneklemini ise amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 250 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde öğrencilerin facebboku kullanım şekilleri, ikinci kısmı öğrencilerin Facebook kullanım sebepleri ve üçüncü kısımda ise öğrencilerin sosyalleşmesinde faceookun etkisini ölçmeye çalışan sorulardan oluşmaktadır. Çalışmada elde edilen sonuçlardan bazıları şu şekildedir. Çoğu öğrenci günde bir ya da iki saat Facebook kullanmaktadırlar. Yine öğrencilerin çoğu Facebooku arkadaşları ve tanıdıkları ile iletişim kurmak için kullanmaktadırlar. Öğrenciler facebbok kullanımının kendilerini ailelerinden ve sosyal hayattan alıkoyduklarını ancak Facebook kullanımlarının çalışmalarını hızlandırdıkları ve farklı bilgi türlerine ulaştıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Nowadays we can notice that social networks in general, especially Facebook affected on socialization process of users, which it gave a different kind of tools to its user, and those kinds of tools has positive effects on aspects of social life, in the process of socialization, while it will have a negative effects on users. The aims behind of this study are to reveal effects of Facebook on socialization on preparatory students. The method that used in this research is the ideal social survey, and the population universe of the research is the preparatory students in the Erbil city. Each of the type and shape of the sample study is purposive sample by (250) of students in the preparatory schools in Erbil city. The form had given to preparatory students, and is divided to three parts: part one methods of using Facebook by preparatory students, part two motives behind using Facebook by preparatory students, part three pay attention to reveal effects of Facebook on the process of socialization. The study reached a set of results, most important ones are: Many of students were using Facebook for one to two hours in a day; most of them are using chatting service, and many of them were using Facebook to communicate with their relatives and friends. Students felt that using Facebook caused to avoid them from their families and social interactions, but despite that using Facebook by preparatory students caused to boost the level of their studying and they would get different kinds of knowledge through using it.