İş stresiyle başa çıkmada yaratıcı drama yönteminin kullanılması
Using creative drama method on coping with work-related stress
- Tez No: 486470
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAŞAR TINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
İş stresi, çalışanların psikolojik ve fiziksel sağlıklarını etkileyerek, olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. İş stresiyle bireysel ve örgütsel anlamda başa çıkılması gerekmektedir. İş stresiyle başa çıkmada pek çok yol vardır. Bu yolların öğrenilmesi ve uygulanması için çalışanların belirli bilgi, beceri ve davranış edinmeleri gerekmektedir. Bu çalışmada, çalışanlara iş stresiyle başa çıkmak için gerekli bilgi, beceri ve davranış eğitimi bütünleştirilmiş olarak, daha önce sosyal bilimler ve çalışma yaşamında kullanılmamış bir yöntem olan yaratıcı drama ile, uygulamalı bir biçimde verilmiştir. Çalışmada, yaratıcı drama yönteminin iş stresi üzerindeki etkisi ve iş stresi ile başa çıkmada kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma özel ve kamu sektörlerinden 32 deney ve 32 kontrol grubu olmak üzere toplam 64 gönüllü katılımcı ile gerçekleşmiştir. Deney grubuna 18 atölyelik yaratıcı drama uygulanmış, kontrol grubuna hiçbir uygulama yapılmamıştır. Yaratıcı drama uygulaması başında ve sonunda katılımcıların, iş stresi, algılanan stres ve örgütsel stresleri ölçekler yardımıyla tespit edilmiştir. Analiz edilen veriler sonucunda, başta iş stres seviyeleri olmak üzere, algılanan stres ve örgütsel stres seviyelerinde anlamlı bir şekilde düşüş gerçekleşmiştir. Kontrol grubunda ise hiçbir anlamlı değişikliğe rastlanmamıştır. Bu sonuçlar ile iş stresi ile başa çıkmada yaratıcı drama yönteminin kullanılabileceğini söylemek mümkün gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Work stress affects the psychological and physical health of employees, leading to negative consequences. It is necessary to deal with individual and organizational sense with work stress. There are many ways to deal with work stress. Employees need to acquire specific knowledge, skills and behavior in order to teach and implement these ways. In this study, the knowledge, skills and behavioral training necessary to cope with work stress is given to employees in an applied form, with creative drama, a method which has not been used before in social sciences and working life. In the study, it is aimed to investigate creative drama method's effect on work stress and its usability on coping with work related stress. Investigation has been carried out with 32 experiments and 32 control groups both from public and private sectors, in total 64 volunteer participaters. 18 workshops of creative drama has been applied to the experiment group, whereas any applications done to control group. Work related stress, percieved stress and organizational stress of the participators has been located at the begining and the end of creative drama application by the help of scales. As a result of the analysed data, firstly, on the way of their work related stress levels, a meaningful decrease has been seen with their percieved and organizational stress levels. As for control group, no meaningful change has been found. Along with these results, it seems possible to say that creative drama method can be used on coping with work related stress.