İşletme yönetiminde karar alma tekniklerinde psikolojik faktörler
Psychological factors in decision making techniques in business administration
  1. Tez No: 490452
  2. Yazar: HADIYYA HASANOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KOVANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Karar hayatımızın her anını kapsamıştır değe biliriz. Aldığımız kararlar hayatımızı iyi ve kötü yönde yönledirir. Doğru karar aldıysak iyi, yanlış karar aldıysak kötü yönde diye biliriz. Bu yüzden karar almak yatımızın önemli bir parçasıdır söyleye biliriz. Doğru kararın alınması genel olarak biliğe dayanır. Lakin bazen öyle haller ola bilirki, ne kadar biliğimizin olmasına karşın yanlış karar kabul ederiz. Bu durumun bir sıra sebepleri vardı. Örneğin, karar kabul ettiğin an psikolojik baskının olması, korku, stres, heyacan, yanlış bilgiler vb. Yöneticinin doğru ve iyi bir karar alması üçün bilmesi gereken bazı teknikler vardır. İlk önce hangi amaç için karar alınacağını belirlemeli, toplaya bileceği kadar bilgi toplamalı, soruna her açıdan bakmalı, sorunun çözümü için bir yolla yetinmeyip birden fazla alternatif bulmalı, sonradan çıkan sorunları önlemek için tahminler yürütmelidir. Karar almakta duyguların rolu da önemlidir. İşletmelerde karar verilme tipi yöneticiden yöneticiye değişiyor. Otokratik yönetimde yönetici insandan çok işe önem veriyor. Verdiği kararlar da bu yönde değişiyor. Sert ve katı olduğu için amaçlarına varmak için her yolu denerler. Genelde böyle yöneticilerin kararları işletme için gelirli insan ilişkilerinde aksi olur. Bunun aksi olarak Kumru tip yöneticiler ise kararlarında insan ilişkilerine daha çok önem verirler. Liberal olan yönetim biçiminde yönetici nerdeyse karar vermez olur ve sorunluluktan kaçır. Ortayol yönetim biçiminde iş ve insan ilişkilerine ortak değer verilir. Burada yönetici karar alırken her iki tarafı düşünüyorlar. Demokratik yönetimde karalar genelde grup şekilde verilir. Çünkü bu yönetici astların ii kararlarına önem verir ve onların desteğiyle katılımlı bir biçimde karar alınır. Bu tip yöneticiler içinden sonucu Demokratik yönetim biçimi en verimli yönetim biçimidir.
Özet (Çeviri)
We can rule out any moment of our lives. The decisions we make lead our lives in good and bad ways. If we made the right decision, we know it is bad if we made the wrong decision. So it is an important part of our decision to tell the decision to tell. Taking the right decision is generally based on intelligence. Lakin sometimes knows how to do it, even though it is our intelligence. There were a number of reasons for this. For example, the moment you accept the decision, the psychological pressure, fear, stress, excitement, misinformation and so on. There are a few techniques that an administrator needs to know in order to make a good and good decision. First, determine what purpose to make the decision for, collect as much information as possible to collect, look at the problem in every way, find a way to solve the problem, find more alternatives, and make predictions to avoid problems later on. The role of feelings in decision making is also important. The type of decision in the business is changing from manager to manager. In autocratic management, the executive is very much concerned with the work of the people. The decisions he makes are also changing. Because they are rigid and rigid, they try every way to reach their goals. In general, the decisions of such managers are otherwise incompatible with income-related human relationships. Otherwise Kumru type managers give more importance to human relations in their decisions. In the form of government which is liberal, the manager can not decide and he iii misses his troubles. In the form of a federal administration, business and human relations are jointly valued. Here, the executive thinks of both sides while making the decision. In democratic governance, decisions are usually made in groups. Because this manager attaches importance to the decisions of subordinates and takes decisions in a participatory manner with their support. The result of such managers is the form of democratic government, which is the most efficient form of government.