Muhasebe meslek mensuplarının Türkiye muhasebe ve finansal raporlama standartları'na bakış açılarının değerlendirilmesi üzerine amprik araştırma: Adana ve Van illleri örneği
Empirical research on the evaluation of accounting professional members' views on Turkey's accounting and financial reporting standards: Example of Adana and Van provinces
  1. Tez No: 490804
  2. Yazar: TUBA DEMİRBAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Küreselleşme ile birlikte sermaye piyasalarının sınır ötesi boyutlara ulaşması, çok uluslu şirketlerin yaygınlaşması, Avrupa Birliği'nin üye ülkelerine UMS/UFRS'ye uyma zorunluluğunu getirmesi, ayrıca yaşanan ekonomik krizlerin etkisi vb. nedenlerle muhasebe sisteminde uluslararası standartlaşmaya gidilmiştir. Doğru, güvenilir, tam ve tarafsız finansal tabloların hazırlanabilmesi için uluslararası muhasebe/finansal raporlama standartları seti kullanımını gerekli kılmıştır. UMS/UFRS ortak bir muhasebe dili oluşturmuştur. UMS/UFRS setleri dikkate alınarak hazırlanan finansal tablolar raporlamada standartlaşmayı sağlamıştır. Çalışmamızda Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartlarının ortaya çıkış nedenleri, önemi, yararları ve UMS/UFRS'nin oluşumuna yön veren kuruluşların yaptığı çalışmalar aynı zamanda gelişmiş ülkelerde yapılan çalışmalar incelenmiştir. Çalışmamızda Adana – Van İl merkezlerindeki muhasebe meslek mensuplarının Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartlarına bakış açılarını değerlendirmek amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Yüz yüze anket yöntemi kullanılmıştır. Adana 143, Van 60 meslek mensubu çalışmamıza katılmıştır. Anket sonuçları IBM SPSS Statistic 20 Programı ile değerlendirilmiştir. Araştırmamızın sonucunda meslek mensupları, UFRS/UMS hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olduğu, UFRS'nin meslek mensuplarının mevcut iş yükünü ve sorumluluklarını arttıracağına inanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Due to the fact of globalization effect on the capital market, the spread of multinational corporations, the imposition of obligation to conform to the UMS/UFRS to the Member States of the European Union, the effect of the economic crises and so on initiated International standardization in the accounting system. In order to prepare accurate, reliable, complete and objective financial statements, it is necessary to use international accounting, financial reporting standards set. UMS/UFRS has established a common accounting language. Financial statements prepared in accordance with UMS/UFRS resulted helped to standardize the reporting. The reasons for the emergence of the International Accounting / Financial Reporting Standards, the importance, the benefits and the work done by the organizations that guide the formation of the UMS/UFRS, as well as the work done in the developed countries have been examined within this study. In our study, a questionnaire study was conducted in order to evaluate the points of view of accounting professionals in Adana - Van city center on International Accounting / Financial Reporting Standards. The face- to- face survey method was applied. The survey results were evaluated using the IBM SPSS Statistic 20 Program. As a result of our research, professional groups believe that they have as much knowledge about UMS/UFRS, as they would increase the current workload and responsibilities of professionals of UMS/UFRS.