The impact of leadership on the effectiveness of decision-making process in the Arab Turkish Bank in Turkey
Türkiye deki Arap & Türk bankasında liderliğin karar verme sürecindeki etkinliğine olan etkisi
- Tez No: 490891
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. TUĞBA YAŞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, bankadaki liderlik ve karar-verme stilleri arasındaki ilişkinin seviyesini belirlemektir. Bu doğrultuda, öncelikle bu çalışmanın ana kavramları olan liderlik ve karar-verme süreçleri incelenmiştir. Teorik olarak, liderlik ve karar-verme stillerinin değişkenlerinin fonksiyonları, işlevleri ve türleri araştırılmıştır. Dahası, liderlik ve karar-verme stilleri arasındaki ilişki, geçmiş çalışmalar doğrultusunda incelenmiştir. Ayrıca, bu çalışmanın amacını sağlamak için, Arap-Türk bankaların Türkiye'deki şubelerinde çalışanlar üzerinde bir alan çalışması yürütülmüştür. Bu çalışma için, bankalarda karar-verici olan 160 kişi üzerinde anket uygulanmıştır. Verileri analiz etmek için istatistik araçları kullanılmıştır. Bu çalışmada, bağımsız değişkenler, liderlik stilleri (demokraik, laissez-fairre, otoriter) and bağımlı değişkenler karar-verme stilleridir (makul, doğal, sezgisel, kaçınmacı, bağımlı). Korrelasyon analizi sonucunda, her bir liderlik stili ile karar-verme süreçleri arasında pozitif veya negatif olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca çoklu regresyon analizleride, liderlik stillerinin karar-verme etkenliği üzerinde etkisi olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the level of the relationship between the leadership and decision-making styles in the bank. In this respect, first of all, the main concepts of the study, leadership and decision-making processes were examined. The importance, functions, qualities and types of both variables, leadership and decision-making styles have been investigated, theoretically. Moreover, the relationship between leadership and decision-making have been examined in the direction of past studies. Furthermore, in order to achieve the aim of study, a field study was conducted for the population in the Arab-Turkish Bank in Turkey. For this study a questionnaire was applied to 160 persons who were the decision-makers in the bank. Statistical tools have been used to analyze the data. In this study, independent variables were leadership styles (democratic, lassiez-faire, authoritarian) and dependent variables were decision-making styles (rational, spontaneous, avoidant, intuitive, dependent). As a result of correlation analysis, it was found that each leadership style had a significant relationships with decision-making styles in a positively or negatively way. Furthermore multiple regression analyses showed that leadership had an impact on the effectiveness of decision-making process in Arab Turkish Bank in Turkey.