Bilinçaltı kültürel birikimin reklam tasarımına etkileri
Consciousness of cultural constitutions to advertising design
- Tez No: 492076
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURİ SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dünya genelinde pek çok şirket tarafından imal edilen çok fazla ürün ve fikir bulunmaktadır. Bu ürünleri, şirketler farklı pazarlama teknikleri kullanarak tüketicilere ulaşmasını sağlamaktadır. Ürünler çok farklı olsa da asıl hedef, ürünlerin popülaritesinin artırılarak tüketicinin dikkatini çekmektir. Şirketler, ürünlerinin tüketiciye ulaşmasını ve tüketici tarafından tanınmasını, pazarda yer alan rakiplerine kıyasla, kendi ürünlerinin seçilmesini, tüketicinin ikna edilmesini ve ürününe olan taleplerin devam etmesini sağlamak için reklamlardan faydalanmaktadır. Reklamlar, market veya mağazalarda tüketicilerin çabuk karar vermelerini sağlamaktadır. Bu sebeple iyi hazırlanmış bir reklam, bireylerin bilinçaltında yer ederek onların satın alma tutumlarının yönlendirilmesine sebep olabilmektedir. Reklamlar; bireyleri, gündelik yaşamda her zaman karşılaştıkları, bir ürüne yönelik tutum ile psikolojik anlamda kabullenme yaratmak ve bunun neticesinde o ürüne dair olumlu bir imaj oluşturup ürüne bağımlı hale getirmektir. Birey, her tüketiminde bu bağımlılığı hatırlayarak tüketim yapacak ve bu durumun yayınlaşmasını sağlayacaktır. Reklamlarda, bireylerin satın alma tutumlarını etkileyebilmek için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden en çok uygulanılanı bilinçaltına yönelik diğer bir ifade ile subliminal mesajlar içeren reklam hazırlanmasıdır. Reklamlarda, bireylerin direkt baktıklarında fark edemedikleri fakat bilinçaltına yönelik görsel ve renklerin kullanıldığı teknikler ile mesajlar gönderilmektedir. Bilinçaltına gönderilen mesajlarla, tüketici ikna edilmeye çalışılmakta ve bireyler kendi başlarına bırakıldıklarında farklı biçimde davranmalarına sebep olan gizli ya da saklanan uyaranlarla etki altına alınmak istenmektedir. Çalışmanın amacı; bilinçaltına yönelik tekniklerin kullanılarak hazırlanan reklamların bireylerin bilinçaltı kültürel birikiminin reklam tasarımına etkilerinin ortaya konmasıdır. Bu çalışmada; bilinçaltına yönelik reklamlar ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı makale, tez, dergi ve kitaplardan faydalanılarak literatür çalışması yapılmıştır. Reklamlar, bu çerçeve dâhilinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many products and ideas manufactured by many companies around the world. These products enable companies to reach consumers using different marketing techniques. Although the products are very different, the main goal is to attract the attention of the consumer by increasing the popularity of the products. Companies benefit from advertisements to ensure that their products reach the consumer and are recognized by the consumer so that their products are selected, the consumer persuaded, and the demands on the product continue, compared to competitors on the market Advertisements allow consumers to make quick decisions in stores or stores. For this reason, a well-prepared advertisement can cause individuals to be placed under the consciousness and to direct their purchasing attitudes. Ads; to create a psychological sense of acceptance by an attitude towards a product that the individuals have always met in everyday life and to make a positive image of that product and make it dependent on the product. The individual will consume this consumption by remembering this dependency and will ensure that this situation is broadcasted. In advertisements, various methods are used to influence the buying attitudes of individuals. In other words, subliminal messages are the most commonly applied subliminal advertisements. In advertisements, techniques and messages are used in which visuals and colors are used for subconscious though they can not be noticed by direct viewers. With messages sent to the subconscious, the consumer is trying not to be persuaded and the individuals are asked to be influenced by hidden or hidden stimuli which cause them to act differently when left to themselves. Purpose of the study; advertising using subconscious techniques is to reveal the advertising effects of subconscious cultural accumulation of individuals. In this study; literature studies have been carried out by using domestic and international articles, theses, journals and books about subliminal advertisements. Ads have been reviewed within this framework.