The Algerian national security strategy towards security threats in the sahel region
- Tez No: 492226
- Danışmanlar: Prof. Dr. MİM KEMAL BÜLENT ÖKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, Cezayir'in Afrika'da büyük Sahra'da istikrarsızlığa neden olan ve çeşitli nedenlerle ciddi güvenlik tehditleri ile karşı karşıya kalan Afrika'nın Sahel bölgesi ülkelerinden biri olduğunu iddia ediyor. Özellikle Soğuk Savaş sonrası dönemde, Afrika'da Sahel devletleri iç sorunlarla karşı karşıya gelince, ülke içinde güvensizlik ortamının hakim olması ve Afrika devletlerinin yabancı devletler tarafından iç işlerine karışılmasına kapı aralamış oldu. Her iki Afrika ülkesinin yerel sorunları ve dış müdahale Afrika'daki güvenlik risklerini hızlandırdı ve bu Afrika'nın gelecekteki güvenliğini tehlikeye atabilirdi. Bu tez, Cezayir'in güney kesimlerinden gelen güvenlik tehditlerine karşı etkili yolun Cezayir ve Afrika ülkelerinin birlikte uyum içinde bölgesel ve uluslararası düzeydeki çabalara ihtiyaç duyduğunu belirtmektedir. Bu bildiri, Afrika Sahel' in bir eliyle karşı karşıya kaldığı tehditlerin ortaya çıkarmaya ve öte yandan Afrika devletlerinin güvenlik konusuyla baş etme çabalarını aydınlatmaktadır. Ayrıca, bu çalışma, Afrika'daki dış müdahaleyi ve bu dış güçlerin Afrika topraklarına ulaşmak için nasıl rekabet ettiğini ortaya koyuyor. Son olarak, bu analiz Afrika ülkelerinin bölgede güvenlik kaosuna neden olabilecek sorunlardan ve istikrarsızlıktan kaçınmak için yerel ve bölgesel sorunlara karşı neler yapmaları gerektiğini ele almıştır. Cezayir ise pek çok olayda barışı korumaya yönelik önlemler almıştır.
Özet (Çeviri)
This study claims that Algeria is one of the African Sahel region's countries that have been facing serious security threats, since of various causes contributing to instability in African great Sahara. Particularly in the post cold war era, when African Sahel states have been suffering from internal issues that led to exacerbate insecurity circumstances and opened the gate to foreign powers to intervene in African affairs. Both African states' local problems and foreign interference have escalated the pace of security risks in Africa, and could put African future security at stake. This thesis comes to argue that the effective way for Algeria to stand against security threats coming from its southern part, require from both Algeria and African countries' efforts to be poured into concerted regional and international level endeavors. As, this paper enlightens the nature of threats that African Sahel states facing by one hand, and reveals African states' efforts to cope with security issues by another hand. Moreover, the analysis focuses on Algerian reactions towards threats coming from the Sahel region, within its followed strategy at the regional level. Further, this study exposes the foreign interference in Africa and how these powers compete to reach African land. Finally, this analysis suggests what should for African nations to do towards their local and regional problems to avoid security instability that could cause security chaos in the region. Precisely, Algeria that has stood for peace keeping in many regional events.