Türk sosyal yardım sisteminin hukuki ve kurumsal bakımdan değerlendirilmesi
Evaluation of turkish social assistance system from legal and institutional perspective
- Tez No: 492333
- Danışmanlar: PROF. DR. METE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk hukuk sisteminde sosyal yardımlara yönelik yürürlükte olan mevzuat hükümleri doğrultusunda yürütülen sosyal yardım uygulamalarını ele almak, özellikle bu alanda faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarını kurumsal ve hukuki bakımdan inceleyerek yardımlara ilişkin mevcut politika ve programların nasıl işlediğini ortaya koymak, sistemin aksayan yönlerini tespit etmek suretiyle bu alanda daha iyi bir seviyeye nasıl ulaşılabilineceğine dair öneriler sunmaktır. Bu kapsamda, bu çalışmada kavramsal olarak yoksulluk ve sosyal yardımlara yer verilmiş, TÜİK tarafından açıklanan resmi veriler ışığında Türkiye'nin gelir dağılımı ve yoksulluk profili ele alınmıştır. Türk hukuk sisteminde Anayasa başta olmak üzere diğer mevzuat hükümleri detaylı olarak incelenmiş ve konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur. Ayrıca, bu çalışma kapsamında, amacı yoksullukla mücadele etmek ve gelir dağılımını adilane bir şekilde tevzi etmek olan SYD vakıflarının sıklıkla tartışılan hukuki niteliği, idari ve mali yapısı, temel yardım faaliyetleri ve vakıf işlemlerine karşı gidilebilecek yargı yolu hususları ele alınmıştır. Bu çalışma sonucunda, çok boyutlu bir hal alan yoksulluk sorununun üstesinden gelebilmek ve hızla değişen ve gelişen sorunlara çözüm bulabilmek için Türk sosyal yardım sisteminde başta hukuki altyapı olmak üzere bazı iyileştirme ve reform çalışmaları yapılmasının gerekli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to consider the social assistance implementations applied in accordance with the provisions of the legislation in force for social assistance in Turkish law system, to examine especially social assistance and solidarity foundations' operations in this area in institutional and legal respect and to demonstrate how existing policies and programs for assistance work, to determine the faulty aspects of the system and to offer suggestions on how to reach a better level in this area. In this study, conceptually poverty and social assistance definitions are mentioned and by using official datas, which is declared by Turkish Statistic Institution, income distribution and poverty profile of Turkey is examined. Mainly the constitution and the other legal provisions in Turkish jurisprudence is analyzed in detail and evaluations on this subject is made. Also, within the context of this study, the legal character which is often discussed, administrative and financial structure and main assistance services of social assistance and solidarity foundations, whose main aim is to struggle against poverty and balance the income distribution, are examined and judicial process against foundation decisions is analyzed. As a result of this study, it is inferred that to overcome multidimensional poverty issue and to respond changing and developing problems, there should be amendment and reform studies in Turkish social assistance system, initially in legal infrastructure.