Termal turizmde ev pansiyonculuğu eğilimi: Kızılcahamam örneği
Boarding house trend in thermal tourism: Kızılcahamam case
  1. Tez No: 492989
  2. Yazar: SAİDA NUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE TEMİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ev pansiyonları uzun süre konaklamaya uygun, istenildiğinde yeme-içme gereksinimlerinin de karşılandığı, çoğunlukla aile işletmesi tipindeki, küçük konaklama birimleridir. Sadeliği ve ücretli işgören çalıştırmaması nedeni ile daha ucuz olan ev pansiyonları, otel ve benzeri konaklama işletmelerin bulunmadığı küçük yerleşim bölgelerinde ve/veya yoğun turist talebi karşısında yatak kapasitesinin yetersiz kaldığı büyük turizm merkezlerinde önemli bir gereksinimi karşılarlar ve bölge halkı için bir gelir kaynağı oluştururlar. Bu çalışmada Kızılcahamam ilçesinde ev pansiyonlarına yönelik turist beklentileri ile mevcut durumun karşılaştırılması yapılarak, bu karşılaştırmanın turistlerin davranışsal niyetlerinde bireysel değişkenlere (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, meslek, gelir durumu, medeni durum) göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma da veri toplama aracı olarak anket uygulanmıştır. Anket formu üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde ev pansiyonlarında konaklayan turistlerin demografik özelliklerinin belirlenmesine yönelik ifadeler ile seyahat tercihlerinin belirlenmesine yönelik ifadeler yer almıştır. İkinci bölümde ev pansiyonlarında konaklayan turistlerin ev pansiyonuna yönelik beklentilerinin belirlenmesi için Allahyarı Sanı (2011) ) tarafından geliştirilen Hizmet Kalite Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekteki 22 ifade Hizmet Kalitesi Boyutu (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. ifadeler), Fiziki Alt Yapı Boyutu (9, 10, 11, 12, 13, 14 ve 15. ifadeler), Personel Tutumu Boyutu (16, 17, 18, 19, 20, 21 ve 22. ifadeler) şeklinde sıralanmıştır. Üçüncü bölümde ev pansiyonlarında konaklayan turistlerin tatmin düzeylerinin belirlenmesi için pansiyonun mevcut durumunu hizmet kalite ölçeğine göre değerlendirmeleri istenmiştir. Ayrıca anket formunun üçüncü bölümünde ev pansiyonlarında konaklayan turistlerin davranışsal niyetinin belirlenmesi için Zeithaml vd., (1996) tarafından geliştirilen ölçekten yararlanılmıştır (23, 24 ve 25. ifadeler). İfadeler, beşli likert ölçeği kullanılarak olumsuzdan (Kesinlikle Katılmıyorum) olumluya (Kesinlikle Katılıyorum) doğru derecelendirilmiştir. Elde edilen verilerin analizi SPSS 16 istatistik paket programı ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda pansiyonda konaklayan turistlerin demografik özellikleri ile hizmet kalite ölçeği hizmet kalitesi boyutu arasında, hizmet kalite ölçeği fiziki alt yapı boyutu arasında ve hizmet kalite ölçeği personel tutumu boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Pansiyonda konaklayan turistlerin demografik özellikleri ile tatmin ölçeği hizmet kalitesi boyutu arasında, tatmin ölçeği fiziki alt yapı boyutu arasında ve tatmin ölçeği personel tutumu boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Pansiyonda konaklayan turistlerin ev pansiyonlarına yönelik beklentileri ile ev pansiyonlarında konaklayan turistlerin ev pansiyonlarında kendilerine sunulan ürün ve hizmetlere yönelik tatmin düzeyleri arasında beklenti ölçeği hizmet kalitesi boyutu ile tatmin ölçeği hizmet kalitesi boyutu arasında, beklenti ölçeği fiziki alt yapı boyutu ile tatmin ölçeği fiziki alt yapı boyutu arasında ve beklenti ölçeği personel tutumu boyutu ile tatmin ölçeği personel tutumu boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Boardinghouses are small accommodation units, mostly family-run type, suitable for long-term accommodation and also for eating and drinking if desired. Cheaper hostels due to the fact that they do not operate on a safe and paid basis do meet a significant need in small residential areas where hotels and similar accommodation facilities are not available and / or in major tourism centers where bed capacity is insufficient in the face of intense tourist demand and constitute a source of income for the people of the region. In this study, it is aimed to investigate whether there is a significant difference in the behavioral intentions of tourists according to individual variables (gender, age, educational status, occupation, income status, marital status) by comparing the current situation with the expectations of the hostels in Kızılcahamam district. The survey was conducted as a data collection tool. The questionnaire consists of three parts. In the first part, expressions for determining the demographic characteristics of the tourists staying at the board and expressions for determining travel preferences are included. In the second part, Service Quality Scale developed by Mr. Allahyarı Sanı (2011) was used to determine the anticipation of hostel tourists staying in boarding houses. 22 expressions of the scale are listed Service Quality Dimension (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 and 8 expressions), Physical Infrastructure Dimension (9, 10, 11, 12, 13, 14 and 15 expressions) and Personnel Attitude Dimension (16, 17, 18, 19, 20, 21 and 22 expressions). In the third chapter, pensioners are asked to evaluate the present situation according to the service quality scale in order to determine the satisfaction level of the tourists staying at the board. In addition, in the third part of the questionnaire, the scale developed by Zeithaml et al. (1996) was used to determine the behavioral intentions of tourists staying on board (23, 24 and 25 expressions).Positives were graded correctly from negative (I do not Participate) to positive (I definitely Participate) using the five-point Likert scale. Analysis of the obtained data was done with SPSS 16 statistical package program. As a result of the research, significant differences were found between the boardinghouses customers' demographic characteristics with Service Quality Dimension, Physical Infrastructure Dimension and Personnel Attitude Dimension. Significant differences were found between the boardinghouses customers' demographic characteristics with Service Quality Dimension of Satisfaction Scale, Physical Infrastructure Dimension of Satisfaction Scale and Personnel Attitude Dimension of Satisfaction Scale. There was a statistically significant difference between the service quality dimension and the satisfaction scale service quality dimension, the expectation scale is the physical infrastructure dimension, the satisfaction scale is the physical infrastructure size and the dimension of the staff attitude and the scale of the satisfaction scale with expectations of the tourists staying at the house pensions and the satisfaction levels of the tourists staying at the house pensions at the house pensions for the products and services offered to them.