Farklı taban gübresi uygulamalarının aspir (Carthamus tinctorius L.)'in tohum verimi ve bazı kalite özeliklerine etkisi
Effects of applications different base fertilizer on seed yield and some quality traits of safflower (Carthamus tinctorius L.)
- Tez No: 495030
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma 2016 yılında Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri deneme alanında yürütülmüştür. Deneme 'Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada farklı taban gübrelerinin aspirde verim ve bazı kalite özelliklerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada materyal olarak dört aspir çeşidi (Dinçer, Yenice, Balcı, Linas) ve üç farklı taban gübresi (20-20-0, 18-46-0, 8-21-0) kullanılmıştır. Bu amaçla denemede bitki boyu, ilk dal yüksekliği, dal sayısı, tabla sayısı, tabladaki tohum sayısı, tabla çapı, çiçeklenme gün sayısı, olgunlaşma gün sayısı, tane verimi, 1000 tane ağırlığı, kabuk oranı, iç oranı, yağ oranı, yağ verimi ve protein oranı gibi karakterler incelenmiştir. Elde edilen verilere göre tane verimi ve yağ oranı bakımından çeşitler arasındaki farklılıklar yanı sıra bazı karakterlerde de çeşit x gübre interaksiyonu da önemli bulunmuştur. Bu bağlamda en yüksek tane verimi 20-20-0 gübresi uygulaması ile Dinçer çeşidinden elde edilmiştir (203.400 kg/da). Yağ oranı bakımından taban gübresi uygulamaları istatistiki açıdan önemli bulunmayıp en yüksek yağ oranı Balcı ve Linas çeşitlerinden elde edilmiştir (sırasıyla % 35.323 ve % 33.995).
Özet (Çeviri)
This research was conducted at Applying Research Field, Agriculture Faculty, Namık Kemal University in 2016. The research was conducted in split-plot design on three replications. The aim of this research was to determine effects of different base fertilizers on seed yield and some quality traits of safflower. The four cultivars of safflower (Dinçer, Yenice, Balcı, Linas) and three different base fertilizers (20-20-0, 18-46-0, 8-21-0) was used as a material of this research. In the study plant height, first branch height, branch number, capsule number, number of seeds per capsule, capsule diameter, flowering days number, maturity days number, seed yield, 1000 seed weight, hull ratio, inner ratio, oil ratio, protein ratio and oil yield were investigated. According to the results of this research, differences between cultivars and base fertilizers as well as cultivar x base fertilizers were significant in terms of seed yield and oil rate. Dinçer cultivar has showed the highest seed yield (203.400 kg/da) with 20-20-0 base fertilizers application. In terms of oil ratio, the application of base fertilizer was not significant statistically and the highest oil content was obtained from Balcı and Linas cultivars (% 35.323 ve % 33.995 respectively).