İstanbul'daki Afrikalı kadınların sosyal ve ekonomik sorunları
Social economic problems of African women in Istanbul
- Tez No: 495876
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Göçle ilgili araştırmaların çoğunda, kadınlar dünyanın dört bir yanındaki göç nüfusunun neredeyse yarısını oluşturmasına rağmen, bu araştırmalar, göçün toplumsal cinsiyet (Erkek-Kadın) boyutunu ihmal etme eğilimindedir. Önce gelişmiş ülkelerde, kuzey ülkelerinde ve daha sonra ticaret ve yatırımın küresel serbestleşmesinin yüzünü oluşturan yeni endüstrileşmiş ekonomilerde gerçekleşen sosyal-ekonomik ve demografik değişimler, dünya çapındaki kadın ve erkek nüfus hareketine önemli ölçüde etki etmiştir. Ayrıca dünyanın bazı bölgelerinde kadın göçünün artmasında büyük rol oynamıştır. Türkiye, geleneksel olarak yurt dışına göçmen veren bir ülke olarak bilinmektedir. Aynı zamanda uzun yıllardır Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da yaşayan ve özellikle Avrupa'ya geçme hayali kuran kişiler için transit bir ülke olma özelliği taşımaktadır. Ancak son yıllarda göç alan bir ülke haline gelmiştir ve dünyanın her yerinden göçmenler (çoğunlukla düzenli göçmenler) Türkiye'ye gelmeye başlamıştır. Bu yeni hareketin önemli özelliklerinden biri de toplumsal cinsiyettir. Kadınlar, göçün önemli oranını oluşturmaktadır. Bu araştırmanın genel teması, göçün toplumsal cinsiyet boyutuna ve kadınların karşılaştığı sosyal-ekonomik sorunlara odaklanmaktadır. Bununla beraber Afrikalı kadın göçmenlere odaklanarak Türk toplumsal yapısında ev işlerinin ve diğer işlerin küreselleşmesinin yeni eğilimlerini keşfetmek ve araştırmak için tasarlanmıştır. Ayrıca bu tez, Afrikalı kadınların Türkiye'ye göç hareketinin etkisini ve onların sosyoekonomik problemlerini anlamayı ve analiz etmeyi amaçlamaktadır; bu da göçün bir fırsat mı yoksa bir mücadele mi olduğunu anlamaya yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Most of the Research and studies on Migration tends to neglect the dimension of Migration (Men-Women) Migration despite the fact that women account for nearly half of the Migration population around the world. The Socio economic and demographic changes that occurred firstly in the developed nations, North countries and later in newly industrialized economics systems which is the face of global liberalization of trade and investment. This significantly contributed to a dramatic flow of men and women around the world and also played a big role in increasing the number of women's Migration in some regions of the world. Turkey is known traditionally Migrant sending country and transit country for many years for those in the Middle East and North Africa especially those with dreams of crossing to Europe. But lately has become a Migration-receiving country in recent years and started to receive Migrants mostly regular Migrants from all over. One of the important aspect of this new movement is related to Gender. Women have comprised a significant proportion of Migrants. The general theme of this Research is focusing on gender dimension of Migration and the social-economic problems. It is designed to explore and investigate the new trends of the globalization of domestic work and others kind of Jobs in the Turkish context by Focusing on the African Migrants' women. Also aim to understand and analyze the impact of recent Migration movements to Turkey by the African women and the socio-economic problems which will help to understand Migration as opportunity or challenges.