Gebelikte anksiyete depreson uyku kalitesi değerlendirilmesi
Gebeli̇kte anksi̇yete depreson uyku kali̇tesi̇ değerlendi̇ri̇lmesi̇
  1. Tez No: 496934
  2. Yazar: ESENGÜL ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışma, gebe kadınlarda anksiyete, depresyon ve uyku kalitesi değerlendirmek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma hastane merkezli, tanımlayıcı bir çalışma olarak planlanmıştır. Çalışmamıza 01.03.2017 ile 31.07.2017 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran toplam 385 gebe katılmıştır. Çalışmaya katılımı kabul eden katılımcılara gönüllü onam formu imzalatılarak, araştırmacı tarafından literatürden yararlanılarak geliştirilen Sosyodemografik anket Formu, HAD, PUKİ anket formları yüz yüze görüşme metodu ile dolduruldu. Verilerin değerlenrimesinde IBM SPSS versiyon 22 paket programı kullanılmıştır. Veriler Kruskal-Wallis H testi, Bonferroni düzeltmesi, Mann-Whitney U testi, Kolmogorov Smirnov testi, Pearson korelasyon testi, kikare testi ve exact testi uygulanmıştır. İstatistiksel anlamlılık p0,05). PUKİ bileşenleri; meslek (p=0,003), sosyo ekonomik durum (p=0,031), yaşayan çocuk sayısı (p=006), gebelik sayısı (p=0019), gebelik ayı (p=0,006), gebelikten önce sigara içme durumu (p=0,024) , eğitim düzeyi (p=0,004) arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. PUKİ ile HAD Anksiyete, HAD Depresyon ve HADSCORE ortalamaları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (p0,001), akat şimdiki gebelikte sigara tutumu ile HAD yüksek depresyon arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p=0,016). Sonuç: Bulgularımız gebeliğin tüm trimesterlerinde, depresyon ve anksiyete düzeylerinin arttığını, uyku kalitesinin bozulduğunu göstermektedir. Hekimler düzenli gebe takipleri ile riskli gördükleri gebeleri saptayarak erken tanı ile tedavisine başlamalıdırlar.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to evaluate anxiety, depression and sleep quality in pregnant women. Materials and Methods: The study was planned as a hospital-based, descriptive study. A total of 385 pregnant women who applied to Kahramanmaras Sutcu Imam University Medical Faculty Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic between 01.03.2017 and 31.07.2017 were included to the study. Socio-demographic questionnaire form, HAD, PUKI questionnaire forms which were developed by the researcher using the literature were filled by face to face interview method by signing a voluntary consent form to the participant who accepted to participate in the study. Data were analyzed by Kruskal-Wallis H test, bonferroni correction, Mann-Whitney U test, Kolmogorov Smirnov test, Pearson correlation test, chikare test and exact test. Statistical significance was accepted as p 0,05). Pittsburgh sleep quality index components; (p=0.003), socioeconomic status (p=0.031), number of living children (p=006), number of pregnancies (p=0,019), education level (p=0,004). Pittsburgh sleep quality index and HAD Anxiety, HAD Depression and HADSCORE averages were found statistically significant (p0,001), but there was a statistically significant difference between smoking attitude and HAD high depression in present gestation (p=0.016). Result: Our findings show that depression and anxiety levels increase in all trimester of pregnancy, indicating that sleep quality is impaired. Physicians should start treatment with early diagnosis by identifying regular pregnant follow-ups and pregnancies that they see as risky.