Akıllı telefon kullanıcılarının ücretli uygulama satın alma niyetini etkileyen etkenler
Factors affecting intention of smartphone users' paid application purchase
  1. Tez No: 497894
  2. Yazar: DOĞUKAN ÇUDİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez araştırmasında akıllı telefon kullanıcılarının ücretli mobil uygulama satın alma niyetini etkileyen etkenler araştırılmıştır. Kullanıcılar ücretli veya ücretsiz mobil uygulama kullandıkça kalite algıları şekillenir ve bir sonraki ücretli uygulama satın alma kararını bu algıdan yola çıkarak verirler. İstanbul'da yapılan anket çalışması ile akıllı telefon kullanıcılarının kullandıkları uygulamalardan duydukları memnuniyetin ve verdikleri psikolojik onayın satın alma niyeti üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Memnuniyet ve onayın ise alt bileşenlerden oluştuğu tespit edilmiştir. Kalite/performans, parasal değer, duygusal/hissel değer ve sosyal değerden oluşan alt bileşenler kullanıcı satın alma niyetine değişen şartlarda ve oranlarda etki etmektedir. Mobil uygulama geliştiricileri, hedefledikleri kullanıcı kitlesinin satın alma niyetini etkileyen bu alt etkenleri bilirlerse daha doğru strateji ile uygulama geliştirip daha verimli gelir elde edebilirler.
Özet (Çeviri)
In this thesis approach, factors affecting intention of smartphone users' paid application purchase have been investigated. Users quality perception are consisted by using free or paid mobile application as well as they decide their next paid mobile application based on this perception. It's been observed survey study in Istanbul that satisfaction of smartphone users' applications they are using and psychologic approval are effective on purchasing intention. Satisfaction and approval are identified as they formed from subcomponents. These subcomponents are such as quality/performance, financial value, emotional/feeling value and social value that are affecting purchase intention in various conditions and rates. If mobile application developers know their target user communities' subcomponents that are affecting purchase intention they would get more efficient earnings via developing the application with right strategy.