The impact of social media on purchasing behavior of tourism consumers in Turkey
Türkiye'de sosyal medyanın turizm tüketicilerinin satın alma davranışlarına etkileri
  1. Tez No: 498880
  2. Yazar: VOLKAN DENK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde iletişim teknolojileri hızla gelişmekte olduğundan insanların internet ve Web araçlarını gittikçe daha çok kullandıkları görülmektedir. Bu araçlardan en önemlisi sosyal medyadır. Sosyal medya, kullanıcıların kendilerini ifade edebilecekleri, diğer kullanıcılarla iletişim kurabilecekleri ve günlük yaşamlarını kolaylaştırmak gibi birçok farklı etkinlik gerçekleştirebildikleri sanal bir medyadır. Ayrıca son yıllarda sosyal medya pazarlaması, tüketicilerin bu yeni medyaya etkin katılımını temel alan yeni bir pazarlama konseptidir. Sosyal medya araçlarında bulunan içerik; tüketici davranışlarını, sosyal medya pazarlamasını ve tüketicinin satın alma noktasındaki kararını şekillendirir. Bu nedenle, işletmelerin sosyal medyada bir ürünün / hizmetin ne kadar ve nasıl konuşulduğunu bilmesi önemlidir. Bu noktada sosyal medyanın tüketici davranışı üzerindeki etkisini incelemek önemlidir. Bu çalışma teorik ve pratik kısımlardan oluşmaktadır ve sosyal medya ile tüketici davranışı arasındaki ilişkiyi turizm sektöründe ürün veya hizmet satın alma etkisine yansıtmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın teori bölümünde, sosyal medya pazarlaması, sosyal medyada tüketici davranışları ve turizm pazarlaması kavramları literatürü araştırılmıştır. Araştırma bölümünde sosyal medyanın turizm tüketicilerinin davranışlarına etkisini belirlemek amacıyla anket formu hazırlanmıştır. 200 sosyal medya kullanıcısının sonuçları SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, tüketiciler turizm satın alma işlemi sırasında sosyal medya araçlarından etkileniyor.
Özet (Çeviri)
Nowadays, since the communication technologies are rapidly developing, it is observed that people use internet and Web tools more and more. The most significant one of these tools is social media. Social media is a virtual media where users can express themselves, keep in touch with other users, perform many different activities such as facilitating their daily lives. Besides social media marketing is a new marketing concept in recent years based on the effective participation of consumers in this new media. The contents which is found in social media tools shape consumer behavior, social media marketing, and the consumer's decision in point of purchase. Thus, it becomes important for businesses to know how much and how a product / service is spoken of in social media. At this point it is important to examine the effect of social media on consumer behavior. This study is composed of theoretical and practical parts and aims to reveal the relationship between social media and consumer behavior to the effect of purchasing products or services in tourism sector. In the theory section of the study, the literature on social media marketing, consumer behavior issues in social media and the concept of tourism marketing has been searched. In the research section, the questionnaire was prepared by social media users to determine the effect of social media on the behavior of tourism consumers. The results of 200 social media users were analyzed by using SPSS packet program. As a result, consumers are affected by social media tools during the tourism purchasing process.