The mediating role of employee loyalty between employee empowerment and employee innovative behavior: A study from Teknopark Istanbul
Çalışan sadakatinin, personel güçlendirme ve çalışanın inovasyona yönelik davranışı arasındaki aracılık rolü: Teknopark İstanbul örneği
  1. Tez No: 498888
  2. Yazar: YUNUS EMRE DEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE KOÇOĞLU SAZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, personel güçlendirmenin çalışanın inovasyona yönelik davranışı üzerindeki etkisinde çalışan sadakatinin aracılık rolünü araştırmaktadır. Veriler Teknopark Istanbul bünyesinde bulunan teknoloji firmalarının 219 çalışanın katılımıyla elde edilmiştir. Yapılan regresyon analizi sonucunda, personel güçlendirme ve çalışanın inovasyona yönelik davranışı arasında pozitif bir ilişkinin var olduğu ve çalışan sadakatinin bu iki değişken arasındaki ilişkiyi güçlendirdiği saptanmıştır. Bu çalışmanın bulguları, personel güçlendirmenin ve çalışan sadakatinin, çalışanın inovasyona yönelik davranışını arttırdığını ve çalışan sadakatinin personel güçlendirme ve çalışanın inovasyona yönelik davranışı arasında önemli bir aracı rolü olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, personel güçlendirme, çalışanın inovasyona yönelik davranışı ve çalışan sadakati arasındaki ilişkileri incelemeye yöneliktir. Yapılan yazın taramasında, personel güçlendirme ile çalışanın inovasyona yönelik davranışı arasındaki ilişkiyi irdeleyen az sayıda çalışmaya rastlanılmıştır. Dolayısıyla, bu çalışmanın bir hedefi yazındaki bu boşluğu doldurmaktır. Araştırma örnekleminin Teknopark Istanbul olarak belirlenmesinin iki nedeni vardır. Öncelikle Teknopark Türkiye'de yeni ortaya çıkan bir sektör olduğundan ve Teknoparklar ve bünyesindeki firmalar konusunda çalışmalar kısıtlıdır. İkincisi, Teknoparklar ve bünyesindeki firmalar, girişimci, teknolojik ve yenilikçi bir doğaya sahiptir. Yazın taraması bu tür kurumların işgören yenilikçiliğini ve çalışan sadakatini yüksek seviyede tutmasının önemini vurgulamaktadır. Dolayısıyla, bu çalışmanın mevcut yazına ve inovasyonu arttırmayı hedefleyen kurumların başarısına katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the mediating role of employee loyalty on the relationship between employee empowerment and employee innovative behavior. Data were collected from 219 employees in technology firms within Teknopark Istanbul, Turkey. Based on the regression analysis, findings suggest that there is a positive relationship between employee empowerment and employee innovative behavior, and employee loyalty has a mediating effect between the two variables. The findings of this study indicate that employee empowerment and employee loyalty influence employee innovative behavior, and employee loyalty has a mediating role on the relationship between employee empowerment and employee innovative behavior. This study aims to focus on the relationship between employee empowerment, employee innovative behavior and employee loyalty. According to literature review, there is a dearth of studies investigating employee empowerment effects on employee innovative behavior. Thus, this study will fill in the gap in the literature. There are two reasons why Teknopark Istanbul is selected for the research. First, Technopark is a new sector in Turkey, and there is a scarce of studies related to the firms operating within technoparks. Second, the firms operating in technoparks have mainly entrepreneurial, technological and innovative nature. A literature review shows that it is critical for this kind of firms to keep employee innovative behavior and employee loyalty high to succeed. Therefore, this research is expected to contribute to the related literature body and to overall success of technology firms in strive for innovation.