Diyabetik retinopati gelişmemiş Tip 2 DM tanılı hastalarda katarakt cerrahisinin retina ve koroid morfolojik yapılarına etkisi
The effect of cataract surgery on retinal and choroidal morphological structures in patients with Type 2 diabetes mellitus without diabetic retinopathy
- Tez No: 945591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA TÜRKSEVEN KUMRAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Retinopatisi olmayan tip 2 diyabetes mellitus (DM) tanılı hastalarda fakoemülsifikasyon teknikli katarakt cerrahisi öncesi ve sonrası makuler bölgede meydana gelen mikrovasküler ve yapısal değişiklikleri optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) aracılığıyla değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmada, katarakt tanısı almış toplam 52 hastanın 52 göz verileri analiz edildi. Retinopatisi olmayan diyabetik hastalardan oluşan çalışma grubu (n = 26) ve diyabeti olmayan hastalardan oluşan kontrol grubu (n = 26) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm hastalara katarakt cerrahisi öncesi ve cerrahi sonrası 1.hafta, 1.ay ve 3.ay kontrollerinde swept source optik koherens tomografi (SS-OKT) ile santral makula kalınlığı (SMK), subfoveal koroid kalınlığı (SKK), gangliyon hücre kompleksi (GHK); SS-OKT-anjiyografi ile yüzeyel kapiller pleksus (YKP), derin kapiller pleksus (DKP), koryokapillaris (KK) vasküler dansitesi, foveal avasküler zon (FAZ) ölçümleri yapıldı. Bulgular: Gruplar arasında yaş, cinsiyet, değerlendirmeye alınan gözlerin tarafları, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (LogMAR), sferik eşdeğer (SE), göz içi basıncı (GİB), aksiyel uzunluk (AU) yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0,05). SMK değişimleri diyabetik grupta cerrahi sonrası 1.ay ve 3.ayda anlamlı değişiklik gösterdi (p=0,005, p=0,004); kontrol grubunda ise cerrahi sonrası 1.ayda anlamlı değişiklik izlendi (p=0,037). SKK değişimleri her iki grupta da tüm ölçüm zamanlarında anlamlı değildi (p>0,05). GHK+ ortalama değeri 1.haftada sadece diyabetik grupta anlamlı artmış bulundu (p=0,015). GHK+ ve GHK++ ortalama değerlerinde her iki grupta da cerrahi sonrası 1.ay ve 3.ayda anlamlı artışlar izlendi (p>0,05). Ancak artış miktarları açısından iki grup arasında anlamlı fark izlenmedi. Cerrahi sonrası 1.ayda diyabetik grupta superior, inferior, nazal YKP'de anlamlı artış (sırasıyla p=0,002, p=0,002, p=0,008) ve kontrol grubunda superior, inferior, nazal, temporal YKP'de anlamlı artış (sırasıyla p0,05). Cerrahi sonrası FAZ'da iki grupta da anlamlı değişiklik saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate microvascular and structural changes in the macular region before and after phacoemulsification cataract surgery in type 2 diabetic patients without retinopathy, using swept-source optical coherence tomography angiography (SS-OCTA). Materials and Methods:In this prospective, we analyzed data from 52 eyes of 52 patients diagnosed with cataract. Patients were divided into two groups: a study group of type 2 diabetic patients without retinopathy (n = 26) and a non-diabetic control group (n = 26). Swept-source OCT (SS-OCT) measurements of central macular thickness (CMT), subfoveal choroidal thickness (SFCT) and ganglion cell complex (GCC) thickness, as well as SS-OCT angiography assessments of superficial capillary plexus (SCP), deep capillary plexus (DCP) and choriocapillaris (CC) vascular density and foveal avascular zone (FAZ) area, were performed preoperatively and at postoperative week 1, month 1 and month 3. Results: There were no statistically significant differences between the groups in terms of age, sex, laterality of the evaluated eyes, best‐corrected visual acuity (BCVA; LogMAR), spherical equivalent (SE), intraocular pressure (IOP), or axial length (AL) (p>0.05). Central macular thickness (CMT) increased significantly in the diabetic group at 1 and 3 months postoperatively (p = 0.005 and p = 0.004, respectively), whereas in the control group a significant increase was observed only at 1 months (p = 0.037). Changes in subfoveal choroidal thickness (SFCT) were not significant in either group at any time point (p>0.05). The mean GCC + value increased significantly at week 1 only in the diabetic group (p=0.015). Mean ganglion cell complex values (GCC+ and GCC++) showed statistically significant increases at month 1 and month 3 in both cohorts (p 0.05). No significant changes in FAZ were detected postoperatively in either group (p> 0.05).