Yoğun bakım hastalarında akut böbrek hasarı erken tanıda veterapötik hedeflerde mikroRNA 21 ve mikroRNS 127 ekspresyonprofillerinin ilişkilendirilmesi
Acute renal damage in intensive care patients on early diagnosis and therapeutic targets in microRNS 21 and microRNA 127 expression relationship between profiles
- Tez No: 501838
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KALENDER GÖNÜLLÜ, PROF. DR. MURAT SAYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Akut böbrek hasarı (ABH) glomerüler filtrasyon hızında ani ve devam eden düşme, nitrojenöz artıkların birikimi, böbreklerin sıvı-elektrolit ve asit-baz dengesini sağlayamaması ile karakterize, yoğun bakımlarda sık görülen, artmış morbidite ve mortalite ile sonuçlanan bir durumdur. ABH, hastanede ve yoğun bakım ünitesi(YBÜ)'inde yatan hastalarda sık görülen bir komplikasyondur.Son zamanlarda özellikle YBÜ'de yatan hastalarda ABH gelişimini engellemek ve erken teşhis edebilmek amacı ile risk değerlendirmesi yapmak ve bazı biyobelirteçlerin kullanılması önerilmektedir. Bu çalışmanın amacı; yoğun bakıma yatırılan ve takiplerinde ABH gelişen hastalarda erken biyobelirteç olarak kullanılan mikroRNA(miRNA) düzeylerini test etmektir. Çalışmaya YBÜ'de yatarak tedavi gören 50 hasta ve sağlıklı 20 kontrol dahil edildi. Hastaların sosyodemografik özellikleri ve öyküleri alındı. Periferik kan hücrelerinden belirlenen miRNA'ların PCR yöntemi ile düzeyleri hesaplandı. İstatiksel analizlerde Mann Whitney U Testi,Fisher Exact Ki-kare ve Yates Kikare analizi ile değerlendirildi. Çalışmamızda miR21 seviyesi hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük saptandı (p=0.005).MiR127'in ise hasta ve kontrol grubunda ekspresyonunun çok düşük olduğu gözlendi. Bu yüzden istatistiksel olarak bir değerlendirme yapılamadı. Elde ettiğimiz sonuçlar, hastalığın patofizyolojisinde bu moleküllerin etkin olabileceğini gösterebilir. Aynı zamanda daha fazla hastanın katılımıyla yapılacak çok merkezli çalışmalar bu moleküller ile hastalık arasındaki ilişkiyi daha anlaşılır ve net bir şekilde ortaya koyabilir.
Özet (Çeviri)
Acute kidney injury(AKI) is characterized by an abrupt and progressive decline in glomeruler filtration rate, in addition to accumulation of nitrogenous waste product and failure of the kidneys to maintain fluid/electrolyte and acid/base balances. AKI is frequent complication among the hospitalized and intensive care unıt (ICU) patients. Some bio-markers, as well, have been ivestigated for early detection and prevention of AKI. The aim of this study is to test mikroRNA (miRNA) which is an early biomarker in patients who are hospitalized in intensive care unit and develop AKI during follow-up. 50 patients with diagnosis of AKI and 20 healthy controls were included in the study. Sociodemographic characteristics and history of the patients were collected.The levels of miRNA detected from peripheral blood cells were calculated using the method PCR. For statistical analysis Mann Whitney U Test, Fisher Exact Ki-kare and Yates Kikare were used. miR21 level was found to be significantly lower in patient group compared to the control group (p=0.005). mi127 expression was observed to be very low in patient and control groups. Therefore, no statistical evaluation was performed. Our results may show that these molecules might be effective in the pathophysiology of the disease. Also, multicenter studies conducted with the participation of more patients may demonstrate the relationship between these molecules and disease more clearly and transparently.