MEB örgün eğitimi destekleme ve yetiştirme kurslarının matematik dersi bağlamında incelenmesi
The examination of the support and training courses of formal education of MEB in the context of math classes
  1. Tez No: 501989
  2. Yazar: ECE KÜRKÇÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dershanelerin kapatılmasıyla birlikte MEB örgün eğitimi destekleme ve yetiştirme kurslarına olan talep ve ihtiyaç artmıştır. Kurslardaki matematik dersinden alınan verimin en üst düzeye çıkarılabilmesi için bu kurslardaki eksikliklerin belirlenmesi gerekmektedir. Dolayısı ile bu çalışmada, sürecin içerisinde olan öğrencilerin ve matematik öğretmenlerinin görüşleri alınarak kurslardaki eksikliklerin belirlenmesi, öğrencilerin beklentilerinin incelenmesi ve öğretmenlerden çeşitli öneriler alınması amaçlanmıştır. Bu bağlamda çalışmanın problemi“MEB örgün eğitimi destekleme ve yetiştirme kurslarının resmi yapısı, bu kurslardaki matematik derslerinin içeriği, öğretmenlerin ve öğrencilerin bu kurslardaki matematik dersi hakkındaki görüşleri ve beklentileri nelerdir?”şeklinde ifade edilmiştir. Sonuçta bu çalışma ile bu eksikliklerin belirlenmesi, öğrencilerin ve öğretmenlerin beklentilerinin ortaya konması, kurslarda yapılacak olan iyileştirme çalışmalarına ışık tutacağı düşünülmüştür. Araştırma kapsamında, Rize İlinde MEB örgün eğitimi destekleme ve yetiştirme kurslarında matematik dersi alan 376 öğrenciye anket uygulanmış ve bu kurslarda görev alan 15 matematik öğretmeni ile görüşme yapılmıştır. Nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı bu çalışmada öğrencilerin görüşlerini ve beklentilerini belirlemek amacıyla içerisinde açık uçlu soru bulunan anket, öğretmenlerin görüşlerini belirlemek için ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış ve bu görüşmeler kayıt altına alınmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu yöntemle kodlamalar yapılmış ve bunlardan da ortak temalar belirlenmiştir. Elde edilen verilerin analizi ile öğretmenlerin ve öğrencilerin bu kurslar hakkındaki görüşleri ve beklentileri ortaya konmuştur. Son olarak, bulgular ve sonuçlardan yola çıkılarak MEB örgün eğitimi destekleme ve yetiştirme kurslarında düzenlemelere ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Along with the closure of the private teaching institutions, the demand and the need for the support and training courses for MONE formal education have increased. In order to maximize the efficiency of the mathematics courses in these courses, it is necessary to identify deficiencies in these courses. Therefore, in this study, it was aimed to identify the possible deficiencies in the courses, to examine the expectations of the students and to take various suggestions from the teachers by taking the opinions of the students and mathematics teachers in the process. Therefore, the research problem of this study is expressed as“What is the official structure of MONE formal education support and training courses, the contents of mathematics courses in these courses, and the opinions and the expectations of teachers and students about mathematics courses?”In conclusion, with this study it was thought to identify these shortcomings, to highlight the expectations of learners and teachers, and to highlight the improvements that will be made in the courses. Within the scope of the research, as participant, a questioner was applied to 376 students who study in math classes in the support and training courses of MEB in Rize and an interview was made with the 15 in-service teachers who work there. In this study, in which quantitative and qualitative research methods are used together, a questionnaire with an open-ended question and a semi-structured interview form were used to determine the views and expectations of the students and these interviews were recorded. The obtained data were analyzed by content analysis method. Coding has been done with this method and common themes have been determined. The analysis of the obtained data revealed the opinions and expectations of the teachers and the students about these courses. Finally, some advices were made for the regulations of supporting and training courses of MEB according to symptoms and results.