Kadın çalışanların cam tavan algıları ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiye yönelik bir araştırma
A research on the relationship between the glass ceiling perceptions and organizational commitment of female workers
  1. Tez No: 502572
  2. Yazar: ÜMRAN ALTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Türkiye' de nüfusun yaklaşık % 49' unu kadınlar oluşturmaktadır. Fakat istihdam edilen kadın sayısı, yaklaşık % 27 civarındadır. Çalışan kadın bireylerin oranı, çalışan erkek bireylerin oranına göre çeşitli sebeplerden dolayı daha azdır. Bu çalışmanın; kadınların görevde yükselemelerini sağlayacak ve oluşan engelleri aşmak için yol gösterereceği düşünülmektedir. Çalışmanın amacı, çalışan kadın bireylerin karşılaştıkları cam tavan engellerinin, örgüte olan bağlılıklarına etkisini ortaya koymaktır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Bunlar; kadın bireylerin maruz kaldıkları engeller ve cam tavan algısı, örgütsel bağlılık, araştırmanın yöntemi ve sonuç önerilerdir. Cam Tavan Algıları ve Örgütsel Bağlılık; hem istatistiksel hem de teorik açıdan alt boyutlarıyla ele alınmıştır. Ayrıca çalışmanın dördüncü bölümüne demografik özelliklerin iki değişkene göre farklılaşma düzeylerine de yer verilmiştir. Araştırmanın evrenini Ankara ilinde bulunan 1675' i resmi, 956' sı özel; anaokulundan lise eğitim düzeyine kadar olan okullar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu okullarda çalışmakta olan 414 kadın birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak yüz yüze anket kullanılmıştır. Elde edilen veriler tamamlayıcı istatistikî testler ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde güvenilirlik analizi, ANOVA, post-hoc analizi, T-testi, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, approximately %49 of the population consist of female. But the percentage of the employed female is about %27. The proportion of the employed female individuals are less then employed male individuals due to various reasons. Contemplating, this study will enlight the reasons of why women are not able to promote in their job and obstacles that occur as result. The purpose of the study is to propound the effect of the glass ceiling obstacles encountered by female individuals to their commitment to organization. The study consist of three chapters. The glass ceiling perception and organizational commitment is adressed both statistically and theoretically. In this study the glass ceiling perception and the organizational commitment are discussed in inferior extents. Besides, in the study, the differentiation levels of some demografic features according to these two variables are given place. In general of the research, the data is taken from 1675 state and 956 private schools which consist of kindergartens, primary schools and highschools. The sample of the study is composed by the female employees of these schools. In the study, face to face surveying is used as the method of data collecting. The obtained data is analized by complemantary tests. In the analyzation of the data, reliability analysis, ANOVA, post-hoc analysis, T-test, correlation and regression analysis are used.