Kitosan-uçucu yağ ile kaplanmış sucuklarda fizikokimyasal ve mikrobiyolojik değişmeler
Physicochemical and microbiological changes in chitosan-essential oil coated Turkish fermented sausages
  1. Tez No: 507238
  2. Yazar: SEREN KÜÇÜKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, doğal antifungal maddelerle (kitosan, biberiye ve kekik uçucu yağları) kaplamanın fermente sucuklarda yüzey küf gelişimine, sucuğun doğal mikrobiyel florasına, fizikokimyasal ve duyusal özelliklerine etkisi 12 gün üretim ve 4oC'de 3 ay depolama süresince araştırılmıştır. Sucuklar fermantasyon sonrası (4. gün), % 1 konsantrasyonda kitosan çözeltisine (C), % 1 kekik uçucu yağı içeren kitosan çözeltisine (CT) ve % 1 biberiye uçucu yağı içeren kitosan çözeltisine (CR) daldırılmış ve % 1 asetik asit (kitosan çözücüsü) (AA) çözeltisi, % 20 potasyum sorbat (PS) çözeltisi ve destile su (K) içerisine daldırılmış sucuklarla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of coating with natural antifungals (chitosan, thyme and rosemary essential oils) on the surface mold growth, internal microbial counts, and physicochemical and sensory properties of Turkish fermented sausage (sucuk) were investigated during processing for 12 days and storage at 4oC for 3 months. The sausages were dipped into 1% chitosan solution (C), 1% chitosan solution containing 1% thyme essential oil (CT) and 1% chitosan solution containing 1% rosemary essential oil (CR) and they were compared to the sausages dipped into 1% acetic acid solution (as a chitosan solver) (AA), 20% potassium sorbate (PS) solution and distilled water (control, C) after fermentation period (day 4). The fungal growth on the surface of the sausages was significantly reduced by dipping into C, CT, CR and PS solutions after fermentation. The yeast and mold counts of casings treated with C, CT, CR and PS were 1.20, 0.75, 1.17 ve 0.79 log cfu/cm2, respectively, while it was 3.19 log cfu/cm2 in control after dipping (at day 4). The internal microbial population (lactic acid bacteria and Micrococaceae counts) of the sausages was not affected by antifungal treatments. C, CT, CR and PS reduced yeast-mold counts of the sausages during processing and storage.