Rezin materyallerden monomer salınımı üzerine bruksizmin etkisi
- Tez No: 970466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER BALKAYA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında amaç, simüle bruksizm kuvvetleri altında üç farklı kompozit rezinden monomer salınımınının, sitotoksik özelliklerinin, monomer dönüşüm derecelerinin ve yüzey mikrosertliklerinin değerlendirilmesidir. Çalışmada test edilen kompozit rezinlerden üç ana monomerin (TEGDMA, UDMA, Bis-GMA) salınımı yüksek performanslı sıvı kromatografi (HPLC) yöntemiyle ölçülmüş; salınım sıvısının gingival fibroblast üzerine sitotoksisitesi ise MTT ile değerlendirilmiştir. Ayrıca kompozit rezinlerin yüzey mikrosertliği Vickers sertlik ölçümü ile monomer dönüşüm dereceleri ise Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ile analiz edilmiştir. Monomer salınımı testiiçin toplam 36 adet çekilmiş insan alt yirmi yaş dişi kullanılmıştır. Dişlere standart kaviteler açılmıştır. Universal bir adeziv uygulaması sonrası kompozit rezinler (FiltekTM Z550(Z550), FiltekTM One Bulk Fill Restoratif (FOBF), Charisma Bulk Flow One (CBO)) kaviteye uygulanmıştır. Uygulanan 3 farklı kompozit rezin grubu 4 gruba (çok fonksiyonlu çiğneme simülatöründe 120.000 siklusa tabii tutulan grup, 120.000 siklus süresine eş uygulanan kontrol grubu, çok fonksiyonlu çiğneme simülatöründe 240.000 siklusa tabii tutulan grup, 240.000 siklus süresine eş uygulanan kontrol grubu) ayrılmıştır. Monomer dönüşüm derecesi ve yüzey mikrosertliği analizleri ise 5 mm çapında ve 4 mm yüksekliğinde kompozit rezin diskler kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen monomer salınımı sonuçlarına göre, kompozit tipi monomer salınımı üzerinde anlamlı bir etkiye sahiptir. Özellikle TEGDMA ve Bis-GMA açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p<0,05). Ancak UDMA ve toplam monomer salınımı açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Kullanılan kompozit rezinden bağımsız olarak TEGDMA salınım değerleri üzerinde uygulama şeklinin (simüle bruksizm olup olmaması) etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p<0,001). Ancak ikili karşılaştırma testleri sonucunda uygulamalar arasında bir farklılık olmadığı görülmüştür. UDMA ve Bis-GMA salınım değerleri üzerinde uygulama şeklinin etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Sitotoksisite değerlendirmelerinde, bruksizm simülasyonunun tüm gruplarda hücre canlılık değerleri üzerinde anlamlı bir etkisi görülmemiştir (p>0,05). Bununla birlikte, 48 saat sonunda hücre canlılığının 24 saate kıyasla azaldığı tespit edilmiştir (p<0,05). Kompozit rezinlerin mikrosertlik değerleri karşılaştırıldığında CBO kompozitinde elde edilen değer diğer kompozitlerden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşükken (p<0,05), Z550 ve FOBF'nin yüzey mikrosertlikleri arasında istatistiksel fark bunlunmamıştır (p>0,05). Kompozit rezinlerin monomer dönüşüm dereceleri karşılaştırıldığında sadece FOBF kompoziti ile Z550 kompozitlerinin monomer dönüşüm dereceleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmüştür (p<0,05). Sonuç olarak, simüle bruksizm koşullarında test edilen kompozit rezinlerin monomer salınımı, sitotoksisite, yüzey mikrosertlik ve monomer dönüşüm derecelerinde materyale bağlı farklılıklar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the monomer release, cytotoxic properties, degree of monomer conversion, and surface microhardness of three different composite resins under simulated bruxism forces. The release of three major monomers (TEGDMA, UDMA, and Bis-GMA) from the tested composite resins was quantified using high-performance liquid chromatography (HPLC), while the cytotoxicity of the eluted monomers on gingival fibroblasts was evaluated via the MTT assay. Additionally, surface microhardness was assessed using the Vickers hardness test, and the degree of monomer conversion was analyzed using Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR). For the monomer elution test, a total of 36 extracted human mandibular third molars were used. Standardized cavities were prepared on each tooth. Following the application of a universal adhesive, three different composite resins (Filtek™ Z550 (Z550), Filtek™ One Bulk Fill Restorative (FOBF), and Charisma Bulk Flow One (CBO)) were placed into the cavities. Each composite resin group was divided into four subgroups: 120,000 cycles of simulated bruxism, time-matched 120,000 cycle control, 240,000 cycles of simulated bruxism, and time-matched 240,000 cycle control. For the analysis of degree of conversion and surface microhardness, composite resin discs with 5 mm diameter and 4 mm height were prepared. According to the results, composite resin type had a statistically significant effect on monomer release. Significant differences were observed between the groups in terms of TEGDMA and Bis-GMA release (p<0.05), whereas no significant differences were found for UDMA or total monomer release (p>0.05). Irrespective of the composite type, application method (presence or absence of simulated bruxism) had a statistically significant effect on TEGDMA release (p<0.001), but pairwise comparisons revealed no significant differences between the application groups. Application method did not significantly affect UDMA or Bis-GMA release (p>0.05). Cytotoxicity evaluations indicated that simulated bruxism had no statistically significant effect on cell viability in any group (p>0.05). However, cell viability was found to decrease at 48 hours compared to 24 hours (p<0.05). In terms of surface microhardness, the CBO group exhibited significantly lower values compared to the other groups (p<0.05), while no significant difference was observed between Z550 and FOBF (p>0.05). Regarding the degree of conversion, a significant difference was found only between FOBF and Z550 (p<0.05). In conclusion, under simulated bruxism conditions, differences in monomer release, cytotoxicity, surface microhardness, and degree of conversion were observed depending on the material tested.