Otel işletmelerinde lider yöneticilerin yetiştirilmesi ve geliştirilmesine ilişkin bir alan çalışması ve Ankara ili beş yıldızlı otel işletmeleri uygulaması
A field study related to the training and development of leading managers in hotel enterprises and an application in five-star hotels operating in Ankara
- Tez No: 510289
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
“Otel İşletmelerinde Lider Yöneticilerin Yetiştirilmesi ve Geliştirilmesine İlişkin Bir Alan Çalışması ve Ankara İli Beş Yıldızlı Otel İşletmeleri Uygulaması”başlığını taşıyan bu çalışmanın amacı; Otel yöneticilerinin nasıl ve hangi yöntemle yetiştirildikleri ve geliştirildiklerini ayrıntılı bir şekilde ortaya koyarak, lider otel yöneticilerin nasıl ve hangi yöntemlerle yetiştirilmeleri ve geliştirilmeleri gerektiği konusunda argümanlar önermektedir. Tezin birinci bölümünde; yönetim, yönetici ve lider kavramları ve tanımları ile yönetici ve liderin özellikleri, yönetici ve liderin sahip olması gereken yönetimsel becerileri, liderlik davranış tarzları ve modern liderlik anlayışında yükselen trendler konularına açıklık getirilmiştir. İkinci bölümde; yönetici yetiştirme ve geliştirilmenin önemi, amaçları ile yönetici yetiştirme ve geliştirme politika ve stratejileri konuları açıklanarak, yönetici yetiştirme ve geliştirme programlarının hazırlanması uygulanması ile yönetici yetiştirme ve geliştirme yöntemleri konuları farklı açılardan ele alınarak incelenmiştir. Tezin uygulama bölümünde; Ankara ili ve ilçelerinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerinde yönetim kademelerinde görev yapan değişik düzeydeki yöneticilerin yetiştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik olarak hazırlamış olduğumuz anket uygulaması elde edilen veriler Survey Monkey programı aracılığıyla gerçekleştirilmiş olup; veriler IBM SPSS Statistics Version 22 paket programı ile analiz edilerek öngörülen hipotezler test edilerek sonuçları ortay konmuştur. Bu sonuçlara göre; Yönetici yetiştirme ve geliştirme programı sonrasında yöneticilerin ihtiyaçlara tamamıyla cevap verdiği, işletmenin başarısında artış olduğu ve uygulanan testlerin bilgi dışında, yetenek ve beceriyi de yetkinlikle ölçtüğü görülmüştür. Geliştirme programının izlenmesine yönelik uygulanan programın belirli sürelerde değerlendirilip, değişen koşullara uyum sağlayıp sağlamadığının belirlenmesinin önemli olduğu görülmektedir. Program sonrası yöneticilerin işindeki başarısının yükseldiği sonucuna varılmıştır. Bütün bu sonuçlar doğrultusunda yönetici yetiştirme ve geliştirme programlarının otel yöneticilerinin yöneticilik becerilerini olumlu yönde geliştirdiği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work, which is titled as“ A Field Study Related To The Training And Development of Leading Managers in Hotel Enterprises and an Application in Five-Star Hotels Operating in Ankara”is to propose arguments laying out in detail how and in what way the hotel managers should be educated and developed. In the first part of the thesis; the concepts and definitions of management, manager and leadership, the characteristics of managers and leaders, the skills of managers and leaders, the behavioral leadership styles, and the new trends in modern leadership are explained. In the second part; by explaining the importance of training and development policies and strategies, the methods for preparation and implementation of training and development programs for managers were examined from the different points of view. In the application section of the thesis; the Survey Monkey program was used to organize the data obtained from the questionnaire that was prepared for the training and development of managers at different levels of the management in the five-star hotel enterprises operating in Ankara provinces and districts, then IBM SPSS Statistics Version 22 package program was used to analyze the data and to produce the results in order to test the hypotheses. According to these results; it was observed that the managers after manager training and development program fully responded to the required needs and that the success of the company increased and that the applied tests, except the measuring knowledge, for competencies and skills were fully measured. It was seen that it is important to assess the program applied for monitoring the development program for a certain period of time and to determine whether it complies with the changing conditions. After the program, the conclusion was reached that the success of the manager's work increased. In line with all these results, it can be said that manager training and development programs improved the managerial skills of hotel managers in a positive way.