Sosyal medyada anneliğin yeniden üretilmesi: Instagram örneği
The reproduction of motherhood in social media: The case of instagram
  1. Tez No: 602892
  2. Yazar: MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ESGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sosyal medya platformlarında bulunmak gündelik hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. İnsanlar gündelik hayattaki rutinlerini sanal platformlarda da sergilemeye başlamıştır. Bu çalışmada kadınların kendisi ve kendini ortaya koyduğu bileşenlerin toplamı olan yeni benlik sunumlarını sosyal medyanın İnstagram ağında annelik üzerinden nasıl kullandıkları incelenmektedir. Dahası bu benlik sunumlarıyla anneliği nasıl yeniden ürettikleri açıklanmaya çalışılmaktadır. Çalışmanın kuramsal çerçevesi Goffman'ın Dramaturjik Kuramı üzerinden kadınların anneliklerini İnstagram'da neden ve nasıl sergiledikleri şeklinde kurulmaktadır. Ayrıca Giddens, Bourdieu, Lefebvre ve De Certeau gibi sosyologların önemli kavramlarıyla da çalışmanın hipotezleri desteklenmektedir. Bu araştırma için nitel araştırma yöntemlerinden görüşme ve gözlem birlikte kullanılmıştır. Araştırma kapsamında belirlenen 30 anne katılımcı gözlem yoluyla İnstagram'da takip edilmiş ve aralarından 11 anne ile de yüz yüze görüşme yöntemiyle veri toplanmıştır. Son olarak toplanan verilerle ilgili değerlendirmeler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Being on social media platforms has become an integral part of everyday life. People have started to display their daily routine on virtual platforms. In this study, it is examined how women use the new self-presentations, which are the sum of the women themselves and the components that they put forward in the Instagram network of social media through motherhood. Moreover, it is tried to explain how they reproduce motherhood with these self-presentations. The theoretical framework of the study is based on Goffman's Dramaturgic Theory as to why and how women display their motherhood on Instagram. Also, the hypothesis of this working is supported with important concepts of sociologists such as Giddens, Bourdieu, Lefebvre and De Certeau. Interview and observation among qualitative research methods were used together for this research. 30 mothers identified in the study were followed-up on Instagram by participant observation and the data were collected by face-to-face interviews with 11 mothers. Finally, the assessments of the collected data were analyzed.