Çevresel bir uyaran olarak fiziksel ve sosyal destinasyon alanının turistlerin destinasyona yönelik değerlendirmelerindeki belirleyici rolü
As an environmental stimulus, the role of the physical and social destinationscape on the evaluation of the tourists about destination
  1. Tez No: 510873
  2. Yazar: KEMAL GÜRKAN KÜÇÜKERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA MEYDAN UYGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu tezde destinasyon alanı fiziksel ve sosyal boyutları ile incelenmiştir. Literatürdeki bilgi birikiminden faydalanarak, bir destinasyon alanı modeli geliştirilmiştir. Bu şekilde destinas-yon alanının turistlerin fiyat ve duygusal değerlendirmedeki etkilerinin yanı sıra davranışsal eğilimlere giden yol incelenmiştir. Araştırma 2017 yılının Haziran ayında Antalya'ya gelmiş olan 522 adet yabancı turistten elde edilen anketler ile gerçekleştirilmiştir. Kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi ile analiz yapılmıştır. Gerekli kriterlerin sağlanmasından sonra hipotezler test edilmiştir. Fiziksel destinasyon alanının fiyat ve tatmini olumlu etkile-diği ve diğer kişilerin duygularının turistlerin kendi duygularını belirlemede etkili olduğu tespit edilmiştir. Kalabalığın anlamlı bir etkisinin olmadığının görülmesi ile beraber fiyat algısının turist duyguları, turist duygularının turist tatmini üzerinde ve turist duyguları ve turist tatmininin davranışsal eğilimler üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Bulgulara dayana-rak, uygulamaya ve ileride yapılacak araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Destinatinoscape was examined with physical and social dimension in this thesis. A desti-nationscape model was developed taking advantage of knowledge in literature. By this way, the process from destinationscape to behavioral intentions was observed as well as the effect of destinationscape on price and emotional responses. Research was conducted by using the data taken from 522 tourists who visited Antalya in June of 2017. Partial Least Squares Structural Equation Modelling was used to analysis the data. After required crite-rions were checked, hypotheses were tested. It was observed that destinationscape posi-tively affected price and satisfaction and the emotion of the other people affected tourists' own emotions. Besides of crowding perception did not affect any construct significantly, there are significant effects of price on tourists' emotion and tourists' emotion on tourist satisfaction and both tourists' satisfaction and tourists' emotion on behavioral intentions. Suggestions made for practitioners and further researches based on findings.