Karizmatik liderlik, iş tatmini ve örgütsel bağlılık: Osmaniye araştırması
Charismatic leadership, job satisfaction and organizational commitment: A case study in Osmaniye
  1. Tez No: 511318
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FEDAİ ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Lider, grup üyelerinin iş ve eylemlerinde onları örgüt amaçları doğrultusunda yönlendiren kişidir. Liderlik ise; grup üyelerini başarılı bir şekilde etkileyebilecek özelliklere sahip olmak şeklinde açıklanabilir. İş tatmini, bireyin işine yönelik tepki ya da duygularının toplamıdır. Başka bir deyişle iş tatmini, çalışanın işine karşı sergilediği olumlu ya da olumsuz genel tutumlardır. Örgütsel bağlılık, çalışanın örgüt ile olan bağlantı gücünü ifade eder. Örgütsel bağlılık kişinin örgüt üyesi olarak gayret harcamasını, örgüt üyesi olarak kalmak için vermiş olduğu mücadeleyi ve örgütü için sahip olduğu hedef, değer ve inanç seviyesini ifade eder. Bu çalışmanın amacı, çalışanların karizmatik liderlik algılamalarına dayalı olarak iş tatmini ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bunun için, Osmaniye ilinde kamu çalışanlarına Karizmatik Liderlik Anketi, İş Tatmini Anketi ve Örgütsel Bağlılık Anketi uygulanmıştır. Verilerin analizinde frekans analizi, faktör analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi, doğrusal regresyon analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda karizmatik liderlik algısının örgütsel bağlılığı artırdığı ve iş tatminini azaltığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The leader is the person who directs the group members in their work and actions in the direction of the organization's goals. Leadership can be described as having features that can successfully affect group members. Job satisfaction is the sum of the individual's reactions or emotions towards his or her job. In other words, job satisfaction is the positive or negative general attitudes towards the employee's work. Organizational commitment refers to the connection of the employee to the organization. Organizational commitment refers to the person's effort as an organization member, the struggle he/she has given to stay as an organization member, and the level at goals, valves and beliefs he/she has for his/her organization. The purpose of this study is to examine the relationship between job satisfaction and organizational commitment based on employees' perceptions of charismatic leadership. For this reason, Charismatic Leadership Questionnaire, Job Satisfaction Questionnaire and Organizational Commitment Questionnaire were applied to public employees in Osmaniye. In the analysis of the data, frequency analysis, factor analysis, reliability analysis, correlation analysis, linear regression analysis techniques were used. As a result of the research, it was determined that the perception of charismatic leadership increased organizational commitment and reduced job satisfaction.