TCMB imalat sanayi sektörel bilançoları kullanılarak iktisadi parametrelerin sermaye yapısına etkisi üzerine bir uygulama
An application on effects of economic parameters on capital structure using CBRT manufacturing industry sectoral balance sheets
- Tez No: 511732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETULLAH AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sermaye yapısı, finans literatüründe büyük yere sahiptir. Bunun sebebi, sermaye yapısının sermaye maliyetini, sermaye bütçelemesini ve firma değerini etkilemesidir. Firmaların varlıklarını nasıl finanse edeceğini tespit etmesi, iç, dış kaynakların hangisinin kullanılacağına karar vermesi önemlidir. Firmaların bu kararlarını alırken, bulundukları sektörede uygun hareket etmeleri gerekmektedir. Bu çalışmada amaç, sermaye yapısı üzerindeki iktisadi etkiyi sektörel bazda açıklamaktır. Bu amaç doğrultusunda, 2002-2016 yılları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) imalat sanayi sektörleri finansal verileri kullanılmıştır. Bu veriler için regresyon analizi kullanılmıştır. Bağımsız değişkenlerin birden fazla olmasından ve sektörlerdeki etkileri ayrı ayrı analiz edebilmek için doğrusal regresyon analizi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, 8 sektörün büyük kısmının sermaye yapılarını gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) ve faiz istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde etkilerken, döviz kuru sadece 2 sektörü ve enflasyon tek sektörü istatistiksel olarak anlamlı şekilde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The capital structure has a important place in the finance literature. The reason of this because capital structure affects capital cost, capital budgeting and firm value. It is substantial for a company to detect how to finance its assets. it should decide which use external sources or internal sources. All these verdict are linked with capital structure choices of firms. The elements affecting capital structure can be categorized as firm specific, industry specific, country specific or sector specific. In this study, our focus is on sector specific factors. The purpose of this study is to explain on a sectoral basis the economic impact on capital structure. For this purpose, the financial data of Central Bank of the Turkish Republic (CBRT) manufacturing industry sectors of 2002-2016 were analyzed by simple linear regression analysis method. According to the findings, the capital structure of most of the 8 sectors has a statistically significant effect on gross domestic product (GDP) and interest rate, while the exchange rate affects only 2 sectors and the inflation single sector statistically significantly.