Ankara ilinde meydana gelen trafik kazalarının mekansal ve mekansal olmayan analizi
Spatial and non-spatial analysis of traffic accidents in Ankara
- Tez No: 512050
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İBRAHİM ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Accidents, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde trafik kazaları hem maddi hem manevi açıdan büyük kayıplara yol açmaktadır. Bu kazaların ülke ekonomisine verdiği zararın yanı sıra iş gücü kaybının, kişiler üzerinde ki uzun dönem psikolojik ve fizyolojik etkileri çok önemlidir. Bu nedenle trafik kazalarının önüne geçmek ve azaltmak için çalışmalar yapılması gerekmektedir. Trafik ise içerisinde birçok disiplini aynı anda barındıran bir unsurdur. Bu kadar büyük ve komplike bir yapıda soruna sebep olan unsuru bulabilmek için öncelikle analizler yapılmalıdır. Trafik kaza analizi ise iki şekilde yapılabilmektedir. Trafik kazaları karayolları üzerinde meydana gelmesi sebebiyle mekânsal olarak kaza meydana geldiği alanlar ile ilgili mekânsal analizlerin yapılabilmesiyle birlikte kazaların hangi hava koşullarında, hangi günlerde, hangi saat aralığında olduğu gibi mekânsal olmayan analizler de yapılabilir. Bu çalışmada ise Ankara ili sınırları içerisinde meydana gelen trafik kazaları ile ilgili hem mekânsal hem de mekânsal olmayan analizler yapılarak sonuçları değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu şekilde Ankara ilinde trafik kazalarının mekânsal olarak yoğunlaştığı yerler ve hangi durumlarda(hava durumu, gün durumu vs.) kazaların arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, traffic accidents lead to massive loss both materially and spiritually. Besides that, accidents are harmful to the country's economy, the long-term psychological and physiological effects of labour loss on the people are vital. Hence, it is important to work to avoid and decrease auto collisions. Traffic is a component that has numerous disciplines in it. Analyses ought to be made keeping in mind the end goal to discover the components that reason issues in such an extensive and muddled structure. Car crash examination should be possible in two ways. Spatial mishaps can be completed on the parkways with the goal that spatial breaksdown can be made about the territories where the mischance happened locally, and non-spatial analyses, for example, which climate conditions, on which days and in which time interims the mishaps happen can be made. In this investigation, both spatial and non-spatial dissects identified with the car crashes that occurred in the limits of Ankara territory were attempted to assess the outcomes. Along these lines, it has been observed that auto collisions in Ankara are privately thought places, and at times (climate, day time, and so forth.) mishaps have expanded.