Hiperemezis gravidarumlu gebelerde yapılan ayak masajının bulantı kusma şiddeti ve gebelikle ilişkili anksiyete düzeyine etkisi
The effect of foot massage on pregnant women with hiperemezis gravidarum on the severity of nausea, vomiting and the level of anxiety related to pregnancy
- Tez No: 680222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM AKSOY DERYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, hiperemezis gravidarumlu gebelere yapılan ayak masajının bulantı kusma şiddeti ve gebelikle ilişkili anksiyete düzeyine etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü olarak yürütülen bu araştırma Şubat 2020 - Kasım 2020 tarihleri arasında Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi septik servisinde hiperemezis gravidarum tanısı ile yatan gebeler ile gerçekleştirildi. Yapılan power analizi ile örneklem büyüklüğü en az 100 gebe (50 deney, 50 kontrol) olarak hesaplandı. Basit randomizasyon yöntemi ile deney grubuna 52, kontrol grubuna 52 olmak üzere toplam 104 gebe alındı. Deney grubundaki gebelere günde 1 uygulama olmak üzere yatış sonrası 1. 2. ve 3. günlerde ayak masajı uygulandı.“Kişisel Tanıtım Formu”uygulanan gebelerden her uygulama öncesi ve sonrası PUQE Testi ve GAÖ-R2 ölçme araçları kullanılarak veriler elde edildi. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, ki-kare testi, standart sapma, Cronbach's α güvenirlik katsayısı, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi, Mauchly's W testi ve tekrarlı ölçümlerde ANOVA analizi kullanıldı. Bulgular: Ayak masajı öncesinde deney ve kontrol grubunda yer alan gebelerin PUQE toplam, GAÖ-R2 toplam ve GAÖ-R2 alt boyutlarından aldıkları ön test puan ortalamalarının benzer olduğu belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effect of foot massage on pregnant women with hyperemesis gravidarum on the severity of nausea and vomiting and pregnancy-related anxiety. Material and Method: This randomized controlled study was carried out with pregnant women hospitalized with the diagnosis of hyperemesis gravidarum in the septic ward of Malatya Training Research Hospital Maternity and Children's Hospital between February 2020 - November 2020. The sample size was calculated as at least 100 (50 experiments, 50 controls) pregnant women with power analysis. A total of 104 pregnant women, 52 to the experiments and 52 to the controls, were included in the simple randomization method. Foot massage was applied to the pregnant women in the experimental group, once a day, on the 1st, 2nd and 3rd days after hospitalization. Data were obtained from the pregnant women who were given the“Personal Information Form”before and after each application by using the PUQE Test and PRAQR2 measurement tools. In evaluating the data, number, percentage distribution, arithmetic mean, chi-square test, standard deviation, Cronbach's α reliability coefficient, dependent and independent groups t test, Mauchly's W test were used and ANOVA analysis were used for repeated measurements. Results: Before foot massage, it was determined that the pre-test mean scores of pregnant women in the experimental and control groups in PUQE total, PRAQR-2 total and PRAQR2 sub-dimensions were similar (p>0.05).