Filistin bankacılık sektöründe likidite ve karlılık ilişkisi 2010 - 2016
The relation between liquidity and profitability in Palestine banking sector 2010 - 2016
  1. Tez No: 512960
  2. Yazar: MOHAMMED S. S. ZAINELDEEN MOHAMMED S. S. ZAINELDEEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKŞAN ARTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, Filistin Bankacılık sektöründe likidite ve karlılık arasındaki ilişkiyi incelemek ve finans sektörünün gelişimine katkı yapmayı amaçlamaktadır. Yapılan araştırmada Bankaların bilançolarından ve gelir tablolarından yararlanılarak, 2010-2016 yılları arasında likidite ile karlılık arasındaki ilişki normal dağılım testleri, Korelasyon testi ile incelenmiştir. SPSS 24.0 programı ile yapılmıştır. Sonuç olarak, varlıklar karlılığı (ROA), mevduat karlılığı (ROD) ve özkaynak karlılığı (ROE) ile parasal likidite oranı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişkinin varlığı, Varlıklar karlılığı (ROA), mevduat karlılığı (ROD) ve özkaynak karlılığı (ROE) ile yasal likidite oranı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişkinin varlığı, Varlıklar karlılığı (ROA), mevduat karlılığı (ROD) ve özkaynak karlılığı (ROE) ile yatırım oranı (LTD) arasında negatif ve anlamlı bir ilişki varlığı tespit edilmiştir. Özkaynak karlılığı (ROE) ile parasal likidite oranı arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between liquidity and profitability in the Palestinian banking sector to contribute to the development of the financial sector. The relationship between liquidity and profitability between the years 2010-2016 was examined by using normal distribution test and correlation test were performed with SPSS 24.0 program. As a result, there was the existence of a positive and meaningful relationship between return on assets (ROA), return on deposits (ROD) and return on equity (ROE) and monetary liquidity ratio and legal liquidity ratio. there was the existence of a negative and significant relationship between Return on assets (ROA), return on deposits (ROD) and return on equity (ROE) and investment ratio (LTD). There is no significant relationship between return on assets (ROA), return on deposits (ROD) and return on equity (ROE) and legal reserve ratio.