Örgütsel politika algısı ile örgütsel bağlılık ilişkisinde örgütsel güvenin aracılık rolünün belirlenmesine yönelik İstanbul'daki üniversitelerde bir araştırma
The moderating role of organizational trust on the relationship between perception of organizational politics and organizational commitment: research in Istanbul university
  1. Tez No: 513021
  2. Yazar: SİBEL AYBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN MARŞAP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu çalışmanın amacı; örgütsel politika algısı ile örgütsel bağlılık ilişkisinde örgütsel güvenin aracılık rolünü ortaya çıkarmaktır. Bu bağlamda, örgütsel politika algısı ile örgütsel bağlılık ilişkisinde örgütsel güvenin belirleyici rolünü ortaya çıkararak, bu üç değişkenin birbirlerini nasıl etkilediğini belirlemek çalışmanın nihai hedefleri arasında yer almaktadır. Yükseköğretim kurumlarında görev alan akademisyenlerin, iş stresi, iş kaybı korkusu ve yükselme kaygısı gibi nedenlerle sübjektif değerlendirmelerde bulunmaları, yöneticilerine ve örgütlerine olan güvenlerinin kaybolmasına neden olurken politik tavırlarda bulunmalarına da zemin hazırlamaktadır. Bu durumda akademisyenlerin, kurum içerisinde çeşitli çıkar çatışmaları yaşamaları sebebiyle olduklarından farklı davranışlar sergilemeye ve bağlı bulundukları kurumu politikleştirmeye eğilim gösterecekleri gözlemlenmiştir. Dolayısıyla, akademisyenlerin örgütsel politika algılarının artış göstermesinin, onların örgüte güven duygusu geliştirme konusunda isteksiz tutumlar sergilemelerine sebep olduğu, aynı zamanda örgütsel bağlılıklarını da azalttığı tespit edilmiştir. Bu durum, çalışanın örgütüne geliştirdiği bağlılık duygusunun örgütsel politika algısından etkilendiğini ve güven duygusu sarsılan çalışanın sergilemiş olduğu tavırlara bağlı olarak bağlılık düzeyinin değişkenlik gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Çalışma kapsamında yükseköğretim kurumlarında çalışmakta olan toplamda 267 akademik personele ulaşılmıştır. Katılımcıların konu hakkındaki görüşlerini saptamak amacıyla düzenlenmiş olan anketin sonuçları SPSS programı ile analize tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda; akademisyenlerin örgütsel politika algılarının ve örgütsel güven düzeylerinin, örgütsel bağlılık düzeylerini etkileyen belirleyici değişkenler olduğu gözlemlenmiştir. Bu bağlamda yapılan analizlerin sonucunda söz konusu üç değişken arasında anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; the moderating role of organizational trust on the relationship between perception of organizational politics and organizational commitment. In this context, the relationship between perceptions of organizational politics and organizational commitment revealing the decisive role of organizational trust, how these three variables. The token to influence is placed among the final goals of the study. High education academicians who are in administrative duties in their institutions, work stress, fear of job loss and rise subjective evaluations for reasons such as anxiety, it also sets the ground for their attitudes to cause their trust to disappear. In this case, academicians, because of various conflicts of interest in the institution tendency to exhibit and politicize trends that are connected have been observed. Hence, academicians' perceptions of organizational politics are increasing exhibit reluctant attitudes towards improving the organizational trust emotion at the same time, to reduce organizational dependence. This means that the employee that his belief in his manager is influenced by his perceptions of organizational politics reveal that dependency varies depending on the manner in which the employee is exhibited it has interests. A total of 267 academic staff members has been reached. The questionnaire designed to identify participants' opinions and the results were analyzed by SPSS program. As a result of the research; perceptions of organizational politics and academicians organizational trust levels, the determinants of organizational commitment variables were observed. As a result of the analyzes made in this context, it has been determined that there are significant relationships between the three variables.