Sessiz serebral iskemi olgularında kardiak fonksiyonların charlson komorbidite indeksi ile değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac functions in patients with silent cerebral ischemia by charlson comorbidity index
  1. Tez No: 553400
  2. Yazar: NURETTİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: UZMAN AYSEL TEKEŞİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Sessiz serebral iskemi (SSİ) inme öyküsü ve inmeyle ilişkili nörolojik semptom ve muayene bulgusu olmayan bireylerde kranial görüntülemede görülen iskemik lezyonlar olarak tanımlanmıştır. İskemik inmede olduğu gibi kardiyak fonksiyon bozukluklarının bu lezyonların ortaya çıkışında önemli bir yeri vardır. Charlson komorbidite indeksi komorbid durumların değerlendirilmesinde kullanılan bir ölçek olup, birçok hastalığın komorbid durumlarla ilişkisinin belirlenmesinde kullanılmıştır. Bu çalışmada Charlson Komorbidite İndeksi(CKİ) ile SSİ olgularında kardiak fonksiyonların komorbid durumlarla ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Literatürde birçok sistemik hastalıkta ve inmede Charlson komorbidite indeksi değerlendilmiş olup, sessiz serebral iskemik hastalarda kardiak fonksiyonların komorbid durumlarla ilişkisini değerlendiren çalışma bulunmamaktadır. Biz de sessiz serebral iskemik lezyonları olan hastalarda kardiak fonksiyonların Charlson Komorbidite İndeksi ile değerlendirilmesini amaçladık. Çalışma planı: Çalışmaya 60 SSİ olgusu ile 40 sağlıklı gönüllü kontrol dahil edildi. Çalışmaya 1 Ocak 2017- 1 Ocak 2019 tarihleri arasında nöroloji polikliniğine herhangi bir sebeple başvuran, kranial görüntülemesinde sessiz serebral iskemi saptanan, inme ve ilişkili hastalık, nörodejeneratif hastalık öyküsü olmayan, sistemde Holter EKG tetkiki ve transtorasik ekokardiyografi yapılmış hastalar ve kranial görüntülemeleri normal, sağlıklı gönüllüler dahil edildi. Hasta ve kontrol grubunun demografik özellikleri, muayane bulguları, özgeçmiş, eşlik eden komorbid durumlar hakkında detaylı inceleme, laboratuvar incelemeleri, EKG, transtorasik EKO ve 24 saatlik holter EKG incelemesiyle kalp hızı değişkenliği değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 60 hastanın 30'u(%50) erkek 30'u(%50) kadın, yaş ortalamaları 56,6±7,0 idi. Kontrol grubuna dahil edilen 40 sağlıklı gönüllünün ise 20'si erkek(%50) 20'si(%50) kadın, yaş ortalamaları ise XI 49,9±10,0'du. Hasta grubunda hastaların yaşları kontrol grubundan anlamlı (p < 0.05) olarak daha yüksekti. SSİ grubunda hipertansiyon sıklığı, sistolik ve diyastolik kan basıncı ortalamaları kontrol grubuyla kıyaslandığında daha yüksekti ve iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark saptandı(p 0.05). Holter EKG kalp hızı değişkenliği parametrelerinden SDNN ve ASDNN hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düşük saptandı(p < 0.05). CKİ skorlarına gruplar arasında bakıldığında SSİ grubunda CKİ puanı kontrol grubundan istatiksel olarak anlamlı yüksekti(p < 0.05). Sonuç: SSİ olgularında, hipertansiyon ve kan şekeri regülasyonun yönetimi, kardiyak fonksiyonların özellikle kalp hızı değişkenliklerinin, sol atrium çapı, aort genişliği ve EF düşüklüğünün değerlendirilmesi takipte, inme başta olmak üzere SSİ ile ilişkili diğer komorbid durumların yönetiminde önemli katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Silent cerebral ischemia (SCI) is defined as ischemic lesions seen in individuals without stroke history and neurological symptoms or examination findings associated with stroke. As in ischemic stroke, cardiac dysfunction has an important role in the appearance of these lesions. The Charlson comorbidity index (CCI) is a scale used for the evaluation of comorbid conditions and has been used to determine the relationship of many diseases with comorbid conditions. In the literature, CCI was evaluated in many systemic diseases and stroke but there are no studies evaluating the relationship between cardiac functions and comorbid conditions in silent cerebral ischemic patients. We aimed to evaluate cardiac functions with Charlson Comorbidity Index in patients with silent cerebral ischemic lesions. Method: 60 patients were included in the study with 40 volunteer controls also. Patients and volunteers who were admitted to the neurology outpatient clinic for any reason between January 1, 2017 and January 1, 2019, who had silent cerebral ischemia in cranial imaging, without a history of stroke or neurodegenerative disease, and who had transthoracic echocardiography and Holter's ECG studies before, were included. Demographic characteristics of the patient and control groups, examination findings, CV, detailed comorbid conditions, laboratory results, ECG, transthoracic ECO and 24-hour holter ECG examination were used to evaluate heart rate variability. Findings: Of the 60 patients included in the study, 30 (30%) were male and 30 (30%) were female. The mean age was 56.6 ± 7.0. Of the 40 healthy volunteers included in the control group, 20 (20%) were male and 20 (20%) were female and the mean age was 49.9 ± 10.0. The age of the patients in the case group was significantly higher than the control group (p 0.05).