Algılanan iş güvencesizliğinin örgütsel sinizm üzerindeki etkisinde örgütsel desteğin düzenleyici rolü
The moderating effect of perceived organizational support on the relationship of perceived job insecurity and organizational cynicism
- Tez No: 513419
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYDANUR SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, algılanan iş güvencesizliği ve örgütsel sinizm ilişkisi ile bu ilişkide algılanan örgütsel desteğin düzenleyici bir role sahip olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın hipotezleri, Muş Alparslan Üniversitesi'nde çalışmakta olan 202 Araştırma Görevlisi'nden oluşan bir örneklem üzerinde test edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, algılanan iş güvencesizliğinin örgütsel sinizminin tüm alt boyutları üzerinde negatif yönde bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, örgütsel desteğin örgütsel sinizm boyutlarından sadece bilişsel sinizm üzerinde düzenleyici bir etkiye sahip olduğu, duygusal ve davranışsal sinizm boyutları üzerinde ise düzenleyici bir etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the relationship of perceived job insecurity and organizational cynicism and the moderating role of perceived organizational support on this relationship The hypothesises of the study have been tested on a sample of 202 research assistants working at Muş Alparslan University. Study findings have demonstrated that perceived job insecurity affects cognitive, affective and behavioral cynicism negatively. In addition, it was found that the relationship of perceived job insecurity-cognitive cynicms is moderated by perceived organizational support. The moderating effect of organizational support on both job insecurity perceived-affective cynicism and job insecurity perceived-beahvioral cynicism relationship was found as non-significant.