Hemodiyalizin renal biyobelirteçler ve oksidatif stres üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of hemodialysis on renal biomarkers and oxidative stress
  1. Tez No: 513631
  2. Yazar: NESLİHAN YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER BUĞDAYCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR MEHMET YİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Fibroblast büyüme faktörü 23 (FGF23), kronik böbrek hastalığında mineral metabolizmasının bozulmasının patogenezinde önemli rol oynayan kemik kaynaklı bir hormondur. Bu çalışmada, hemodiyalizin özellikle FGF23, 25(OH) Vitamin D ve parathormon (PTH) olmak üzere renal biyobelirteçler üzerine olan etkisinin araştırılması ve hemodiyaliz tedavisinin komplikasyonlarından biri olan oksidatif stresin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya, 25 hasta (11 K:14 E; 62.92 ± 12.35 yaş) ve 25 sağlıklı kişi (10 K:15 E; 56.68 ± 9.98 yaş) dahil edilmiştir. Hasta (hemodiyaliz öncesi ve sonrası) ve kontrol grubunda FGF23, 25(OH) Vitamin D, PTH, böbrek fonksiyon testleri, total antioksidan seviye (TAS), total antioksidan kapasite (TAK), total oksidan seviye (TOS), hemogram ve kan gazı parametreleri incelenmiştir. Hemodiyaliz tedavisi öncesinde dolaşımdaki ortalama FGF23 düzeyi 349.58 ± 207.79 pg/mL, hemodiyaliz sonrasında 403.56 ± 193.26 pg/mL ve kontrol grubunda 338.20 ± 141.17 pg/mL olarak ölçülmüştür. Gruplar arasında fark gözlenmemiştir (p>0.05). Hasta grubunda hemodiyaliz öncesinde iPTH (intakt PTH) düzeyi 293.70 (219.85-577.25) pg/mL, hemodiyaliz sonrasında 104.8 (60.05-280.70) pg/mL ve kontrol grubunda 47.40 (37.20-57.60) pg/mL olarak ölçülmüştür. Hemodiyaliz öncesi-hemodiyaliz sonrası ve hasta (hemodiyaliz öncesi-kontrol arasında anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). Kontrol grubunda 14.38 ± 7.05 ng/mL olarak ölçülen Vitamin D düzeyi hasta grubundan (hemodiyaliz öncesi) yüksek bulunmuştur (p=0.004).
Özet (Çeviri)
Fibroblast growth factor 23 (FGF23) is a bone-borne hormone that plays an important role in the pathogenesis of impaired mineral metabolism in chronic kidney disease. In this study, it was aimed to investigate the effect of hemodialysis on renal biomarkers, especially FGF23, 25 (OH) Vitamin D and parathormone (PTH), and to evaluate oxidative stress which is one of the complications of hemodialysis treatment. Twenty-five patients (11F: 14M, 62.92 ± 12.35 years) and 25 healthy subjects (10F: 15M, 56.68 ± 9.98 years) were included in this study. FGF23, vitamin D, parathormon (PTH) levels, renal function tests, total antioxidant status (TAS), total antioxidant capacity (TAC), total oxidant status (TOS), hemogram and blood gas parameters were examined in the patient (before and after hemodialysis) and control groups. Mean circulating FGF23 levels were measured 349.58 ± 207.79 pg/mL before the hemodialysis treatment, 403.56 ± 193.26 pg/mL after dialysis, and 338.20 ± 141.17 pg/mL in the control group. There was no difference between the groups (p>0.05). In the patient group, iPTH (intact PTH) levels were measured 293.70 (219.85-577.25) pg/mL before hemodialysis, 104.8 (60.05-280.70) pg/mL after hemodialysis and 47.40 (37.20-57.60) pg/mL in the control group. Significant difference between pre-hemodialysis and post-hemodialysis and patient (pre-hemodialysis)-control groups has been found (p 0.05).Vitamin D levels measured in the control group as 14.38 ± 7.05 ng/mL was higher than the patient group (pre-hemodialysis) (p=0.004). While TOS levels were not changed after hemodialysis (p>0.05), TAC and TAS levels were increased (p 0.05).