Küreselleşme sürecinde çağdaş tiyatronun tarihsel değişimi
The historical change of contemporary theatre in the globalisaton process
- Tez No: 513990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA EZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tiyatro, içine doğduğu ve yaşadığı toplumun yapısından, kültüründen, tarihinden beslenir. Çağlar boyunca tiyatroyu beslemiş olan bu kaynaklar değişime ve dönüşüme uğramış, tiyatronun işlevi, amacı sorgulanmıştır. Bu sorgulama sürecinde dünyada meydana gelen gelişmeler de etkili olmuştur. Tiyatronun anlatım unsurlarının yanı sıra prodüksiyon sürecini, finansmanını ve sahnelenmesini bütünüyle etkileyen küreselleşme sürecinin, bir sanat aracı ve eylemi olarak tiyatroyu uğrattığı dönüşümün yansımaları, örnekleriyle birlikte bu çalışmada tartışılmaktadır. Böylelikle Çağdaş Tiyatronun, tıpkı kendisini önceleyen kavram ve teorilerin etkisinde kalması gibi, kendisinden sonra gelecek olan akımlara ve oluşacak teorilere tutacağı ışık, seçilen örnekler üzerinden analize tabi tutularak açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Çağdaş Tiyatroyu farklı boyutlarıyla temsil ettiği düşünülerek seçilen“Balkon”,“Aç Sınıfın Laneti”,“Andorra”,“Bir Demet Tiyatro”,“Ah Hollywood”,“Cam Yapraklar”,“Su ve Ateş Anıları”isimli oyunlar, eleştirel ve betimleyici bir yaklaşımla değerlendirilmiş, tiyatro dünyasının yaşadığı bu dönüşümün gelecek sanat dünyasına olası yansımalarına dair aydınlatıcı bir resim çizilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Theatre has been nourished from the structure, culture, and history of the society it was born in. For centuries, these nourishing sources have themselves transformed and shifted, leading new questions on theatre's function and aim. Influencing production process, finance and staging of theatre plays besides the storytelling elements, the reflections of globalization process as a transforming agent on theatre as an art tool and activity, is discussed in this research. Thus this research through analysis of selected sample aims to shed a light on newcoming and future theories and conceptualisations based on the preceding conceptions and theories that shaped contemporary theatre. Therefore, this research has adopted an analytic and descriptive approach toward the selected sample considered to represent contemporary theatre with various aspects of it, namely“The Balcony”,“Curse of the Starving Class”,“Andorra”,“Bir Demet Tiyatro”,“Tales from Hollywood”,“Leaves of Glass”,“Fire and Water”in order to IX give a enlightening picture of current transformations in the theatre and art world that could lead us to more profound, future reflections.