Turist rehberlerinin mesleki sorunları ve çözüm önerileri: İstanbul örneği
Professional issues of tourist guides and solution recommendations: İstanbul sample
  1. Tez No: 513999
  2. Yazar: BERNA KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TETİK DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Turist rehberliği turizm hareketlerinin en önemli unsuru olan turistlere yol gösterme, bilgi sağlama, onları yönlendirme ve temsil ettikleri ülkelerin imajını turistlere yansıtma açısından turizm için ciddi bir rol oynar. Türkiye'nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan İstanbul, turist rehberlerinin neredeyse yarısını bünyesinde barındırmaktadır. Tüm bunların yanı sıra meslek olarak turist rehberliğinin, çoğu kişi tarafından seyahat endüstrisi içinde hem duygusal hem maddi anlamda en tatmin edici meslek olarak görülmesine rağmen içeriğinde birçok sorumluluk barındırmasından dolayı aynı oranda mesleki sorunlara sahiptir. Bu doğrultuda yapılan bu çalışmanın amacı İstanbul ilinde faaliyet gösteren turist rehberlerinin mesleki sorunlarını analiz ederek bu sorunlara çözüm önerileri sunmak ve sonuçları ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşmaktır. Bu amaçla, ilgili alanyazın taraması yapıldıktan sonra rehberlerin mesleki sorunlarını belirlemek için turist rehberlerine anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda rehberlerin yaşadıkları mesleki sorunlar açısından sosyo-demografik özellikleri veya mesleki nitelikleri arasında birtakım farklılıklar tespit edilmiştir. Öte yandan mesleki sorunların varlığına rağmen rehberlerin tamamına yakınının mesleki memnuniyet ve mesleği tavsiye etme düzeyinin yüksek oranda olduğu belirlenmiştir. Beş bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, araştırmanın problemi, amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları ve tanımları belirtilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde turist rehberliği kavramı, mesleki özellikleri ve geçmişten itibaren verilen rehberlik eğitimi ayrıntılı olarak incelenmiş, mesleğin önemli bir parçası olan; mesleki örgütler, kurum ve kuruluşlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde çalışmanın yöntemi ve araştırma süreci yer almaktadır. Çalışmanın dördüncü bölümünde, araştırma sonucunda elde edilen bulgular belirtilmiş ve son bölümde bu bulgular doğrultusunda araştırma sonuçları ortaya konularak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tour guiding plays a critical role for tourism in terms of leading, providing information, directing and reflecting the country image of represented to the most important fact of tourism movements: tourists. İstanbul, withal incorporating practically the half of tour guides, it makes a major contribution to Turkish Tourism. In addition to all these, tour guide as a job; despite the thoughts of being satisfying both as emotionally and as materially it has numerous professional issues in direct proportion to responsibilities it required. In this direction aim of this study is analysing the professional issues of tourist guides that situated in Istanbul and recommending solutions to those issues, ultimately sharing the recommendations with relevant institutions and organizations. For that purpose, after reviewing related literature surveys have been carried out for stating the professional issues of the tourist guides. In the wake of this study with regard to professional issues of tourist guides a number of differences is determined among socio-demographic or professional qualification. On the other hand, despite the existence of professional issues it is determined that almost all of the tourist guides' level of professional satisfaction and profession recommendation are high rate. This study is composed of five sections. In the first section, the problem, aim, importance, hypothesis, limits and definitions of this study are stated. In the second section, the term of tourist guide, professional features and tourist guide education from past to present are reviewed diffusively, professional association, institutions and organizations are included . The third section involves method and process of research. In the fourth section, the findings are emphasized and in the final section research results proclaimed accordingly to findings and suggestions are developed.