Exploring the effects of feedback types and wiki on efl learners' writing performance
  1. Tez No: 514548
  2. Yazar: AYŞE ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖLGE SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada öğretmen ve akran geri dönütünün İngiliz Dili Öğretimi öğrencilerinin wiki ortamındaki yazma performansları üzerindeki etkilerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Ayrıca bu çalışmada wikinin öğrencilerin yazma becerilerinin gelişimindeki rolü de araştırılmaktadır. 67 İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrenci bu çalışmada yer almaktadır. Çalışmada hem nicel hem de nitel yöntemler kullanılmıştır. Öğrencilerin yazma performanslarını bulmak için çalışma süresince öğretilecek olan beş paragraf türünü test eden bir ön test ve bir son test kullanılmıştır. Dönemin sonunda ise her iki gruptan toplam altı öğrenci ile onların wiki ortamında paragraf yazma ve geri dönüt alma ve verme süreçleri hakkındaki deneyimlerini anlamak için mülakat yapılmıştır. Ön test ve son test aracılığıyla elde edilen nicel veriler SPSS 23.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Geri dönüt türlerinin öğrencilerin yazma gelişimi üzerindeki olası etkilerini anlamak için bağımsız grup t-testi uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilerin dönem boyunca gelişimlerini görmek için, eşli gruplar t-testi yapılmıştır. Nitel veri analizi içinse içerik analizi tercih edilerek olası temalar çıkarılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki öğretmen ve akran geri dönütleri öğrencilerin yazma başarısını etkilememektedir. Bununla birlikte her iki grup da son testte başarı göstermiştir bu da wikinin yazma becerisi üzerindeki olumlu etkisinin bir işaretçisidir. Nitel veri sonuçlarına göreyse dezavantajları olmasına rağmen katılımcılar wikinin yazma sınıflarında kullanımına yönelik çoğunlukla pozitif tutum göstermişlerdir. Dahası öğrenciler geri dönüt sürecini yazma becerisinin ve iletişimin gelişmesinde faydalı bulmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims is to compare the impact of teacher- and peer-feedback on writing performances of ELT learners in wiki environment. It also investigates whether wiki has any role in writing development of the students. 67 Turkish learners of English as a foreign language took part in this study. This study employed both quantitative and qualitative methods, namely mixed methods research design. A pre-test and a post-test consisting of five different writing topics which were prepared to test the paragraph types that were going to be studied during the experiment were used to understand the writing performances of the students. At the end of the term, an interview with a number of learners from each group was conducted to explore their experiences of paragraph writing and feedback processes in wiki. The quantitative data gathered through the pre- and post-test was analyzed through the use of SPSS 23.0. To understand the possible effects of feedback types on students' writing development, an independent sample t-test was run on the data. Besides, to determine the progress of learners during the term, a paired-sample t-test was used. To analyze qualitative data, content analysis was preferred and possible themes were generated. Results showed that peer or teacher feedback does not favor learners in their writing performance. However, both groups have progressed in the post-test, which is and indicator of the positive impact of wiki on writing development. Qualitative data showed that participants have mostly positive attitudes towards the use of wiki in writing classes although it has some advantages as well as disadvantages. Besides, students have perceived feedback processes as helpful in developing writing skills and communication.