İç güvenliğin sağlanmasında sınır ve sığınmacı politikaları: Hatay örneği
Border and asylum policies to provide homeland security: Hatay sample
- Tez No: 516846
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
İnsanlık tarihinin en eski olgularından biri olan göçün türlerinden biri de kitlesel göçtür. Kitlesel göçün en belirgin özelliği iradi değil zorlama kaynaklı olmasıdır. Kitlesel göç ile bulundukları yerleri, ülkeleri değiştirenler, mülteci, sığınmacı, uluslararası korumaya sahip olanlar ve daha birçok biçimde isimlendirilebilmektedir. Sığınmacılar, yerlerinden ve evlerinden uzak kalmanın yanı sıra gittikleri ülkeler açısından önemli sorunlara neden olabilmektedir ki, bunların başında güvenlik sorunu geldiği ileri sürülebilir. Sığınma olayları, devletlere bir dizi önlemler alma, politikalar üretme ihtiyacı hissettirirler. Çalışmada, devletler tarafından uygulanan sınır ve sığınmacı politikaları ile iç güvenlik kavramları konu edilmiştir. Konu, hem kavramların ulusal ve uluslararası düzeydeki önemi, hem sığınma ve iltica konularının günümüzde en önemli problemlerden biri olması hem de iç güvenliğin ulusal çıkarlar sıralamasındaki yeri bakımından oldukça önemli ve irdelenmeye değer bulunmuştur. Çalışma, bu kavramlar arasındaki sıkı ilişkiyi ve etkileşimi ortaya koymayı ve konu ile ilgili birtakım öneriler getirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda çalışmanın birinci bölümünde kavramsal ve kuramsal çerçevenin yanı sıra konuya ilişkin sürece yer verilmiştir. Yine bu bölümde, sınır, sığınmacı ve iç güvenlik kavramlarının dönüşümü ve şekillenmesi, sığınma ve iç güvenlik konularının tarihsel gelişimi irdelenmiştir. İkinci bölümde iç güvenlik ile sığınmacılara ilişkin ulusal ve uluslararası düzenlemelere yer verilmiştir. Bu bağlamda iç güvenlik olgusunun ülkelerde, sınır ve sığınmacı politikalarına etkisi ve iç güvenlik ile sınır ve sığınmacı politikalarının etkileşimini ortaya koyan örnek olaylar irdelenmiştir. Üçüncü bölümde iç güvenlik ile sınır ve sığınmacı politikalarının etkileşimi, araştırma evreni olan Hatay ölçeğinde irdelenmiştir. Yapılan araştırma sonucu elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve iç güvenlik açısından etkin sınır ve sığınmacı politikaları uygulayabilme bağlamında birtakım öneriler ortaya konmuştur. ANAHTAR KELİMELER Kitlesel Göç, Sınır, Sığınmacı, Mülteci, Politika, Güvenlik, İç Güvenlik, Hatay
Özet (Çeviri)
One of the oldest examples of human history is the mass migration. The most prominent feature of mass immigration is that it is not tied to force, but is force-based. They can be named in terms of mass migration, their location, the people who change countries, refugees, asylum seekers, those with international protection and many more. Asylum seekers or refugees, besides being away from their homes and their homes, can also cause significant problems in terms of countries, which can be argued to be a security problem. countries feel the need to take a series of measures due to asylum seekers or refugees. In the study, the concepts of border and asylum policy and homeland security applied by the states were discussed. The issue is both important in terms of national and international significance of the concepts, both asylum and asylum issues being one of the most important problems today, and homeland security being very important in terms of its position in national interests. The study aims to reveal the close relation and interaction between these concepts and to make some suggestions about the subject. In this context, the first part of the study includes the conceptual and theoretical framework as well as the process of the subject. Also in this section, the transformation and shaping of the concepts of border, asylum seeker and homeland security and the historical development of asylum and homeland security issues are examined. In the second chapter, national and international regulations on homeland security and asylum seekers are included. In this concept, the effect of homeland security on border and asylum seekers policies and examples of the interaction between homeland security and border and asylum-seeker policies have been examined. In the third chapter, the interaction between homeland security and border and asylum seeker policies are examined in the Hatay scale, which is the research universe. The results of the research were evaluated and some suggestions were made in terms of homeland security and effective border and application of asylum policy. KEYWORDS Mass Migration, Border, Asylum Seeker, Refugee, Policy, Security, Homeland Security, Hatay