Argümantasyon tabanlı öğrenme ortamlarının sınıf öğretmen adaylarının kavramsal anlamalarına etkisi genetiği değiştirilmiş organizmalar örneği
The effect of argumentation-based learning environment on pre-service elementary teachers' conceptual understanding a case of genetically modified organism
- Tez No: 517190
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY ŞENEL ÇORUHLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı; Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) konusunda“Argümantasyon Tabanlı Öğrenme Ortamı (ATÖO)”nın sınıf öğretmen adaylarının kavramsal anlamaları üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmada basit deneysel araştırma yöntemi sürecince araştırmanın örneklemini 2017-2018 eğitim öğretim yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne bağlı eğitim fakültesi bünyesindeki sınıf öğretmenliği ikinci sınıfta öğrenim gören 45 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veriler;“kavramsal anlama testi”ve“yarı-yapılandırılmış mülâkat soruları”ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde parametrik testlerden grup içi karşılaştırmalarda bağımlı t-testinden yararlanılmıştır, nitel verilerin analizinde ise betimsel ve içerik analizden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is based learning environment investigate the effect of argumentation on pre-service primary teachers' conceptual understanding on Genetically Modified Organism (GMO). Within basic-experimental research design sample group the study consisted of 45 pre-service primary teachers are studied at the second year of bachelor science at Fatih Faculty of Education, Blacksea Technical University in 2017-18 first education season. Conceptual understanding test and semi-structured interview were used to collection data. Paired samples t-test is one of the parametrical tests was used for quantitative data analysis was exploited for qualitative results and also descriptive and content analysing method was used.