Süperkritik depozisyon işleminde kullanılabilir oksim türevi yeni öncüllerin sentezi
Oxi̇me deri̇vati̇ves new precursors syntheses used i̇n supercri̇ti̇cal deposi̇ti̇on
  1. Tez No: 517593
  2. Yazar: ÖZGE ATIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Tez kapsamında süperkritik karbondioksit depozisyon tekniğinde kullanılabilir nitelikte yeni vic-oksim türevi ligand ve metal kompleksleri (öncül) hazırlanarak SBA-15 temelli silika üzerine Pd depozisyonunda kullanılmıştır. Bu amaçla oksim bileşiğine florlu anilin türevleri bağlanmış ve elde edilen ligandların Pd(II) kompleksleri hazırlanmıştır. Sentezlenen komplekslerin (öncül) scCO2 içerisindeki çözünürlükleri, farklı sıcaklık ve basınçlarda incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda ligant üzerindeki sübstitüe grupların elektronik, sterik etkilerinin çözünürlüğe etkisi incelenmiştir. Oksimlerde kararlı anti izomer ve antiye nazaran daha kararsız olan amphi izomerin depozisyon üzerine etkisi tartışılmıştır. Sentezlenen ligand ve metal komplekslerin yapıları FT-IR, 1H,19F NMR, elementel analiz, kütle spektroskopisi, manyetik duyarlılık, UV-Vis gibi analitik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Pd yüklenmiş silika üzerindeki % Pd miktarlarının belirlenmesinde ICP-OES, oluşturulan nanotaneciklerinin boyutları ve boyut dağılımı ile metallerin hangi formlarda bulunduğu X-ışınları kırınımı (XRD), taramalı elektron mikroskopu (SEM–EDX) ve transmisyon elektron mikroskopu (TEM) ile incelenmiştir. Tezin son aşamasında elde edilen silika destekli metalik nano partiküllerin katalitik etkinlikleri, Suzuki-Miyaura reaksiyonunda bromobenzen ve fenilboronik asitin tepkimesi üzerinden gerçekleştirilmiş, dönüşüm oranları gaz kromatografi (GC) cihazı ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler incelendiğinde, anti-vic-dioksimlerin komplekslerinden hazırlanan katalizörlerin dönüşüm verimlerinin amfi-formlarından elde edilen katalizörlere oranla daha iyi olduğu sonucuna varılmıştır.Katalizör verimleri 5 saatte %60-100 arasında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, new vic-oxime derivative ligand and metal complexes (precursors) have been prepared and used for Pd deposition on SBA-15 based silica, which can be used for supercritical carbon dioxide deposition technique. For this purpose, the oxime compound is coupled with fluorine alkyl group and Pd (II) complexes of the ligands obtained are prepared. The solubilities of the synthesized complexes (precursor) in scCO2 were examined at different temperatures and pressures. In the light of the results obtained, the effect of solubility of electronic and steric effects of substituent groups on the ligand was investigated. The effect on the deposition of amphi isomer, which is more unstable than the stable isomer and anti isomer in oximes, is discussed. The structures of synthesized ligand and metal complexes were elucidated by analytical methods such as FT-IR, 1H, 19F NMR, elemental analysis, mass spectroscopy, magnetic susceptibility, UV-Vis. Silica supported metal nanoparticles' surfaces were analyzed by ICP-OES for determination of % Pd, TEM and SEM for determination of particle size and distribution and XRD for determination of metal forms that have been present. In the last step of the project, silica supported metal nanoparticles' catalytic activity was tested at Suzuki-Miyaura reactions over bromobenzene and phenylboronic acid reactions and products that have been obtain were analyzed by gas chromatography (GC). When the obtained data were analyzed it was concluded that the conversion efficiencies of the catalysts obtained from the complexes of the anti-vic-dioximines were better than the catalysts obtained from the amphi-forms. Catalyst yields were determined to be between 60-100% in 5 hours.