7-14 yaş arası obez çocuklarda beden algısının çocuğun kendisi ve ebeveyni tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of the body image in obese children between 7-14 age by child's own and parents
- Tez No: 517980
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAZZEZ GARİPAĞAOĞLU DENİZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, 7-14 yaş arası obez çocukların beden algılarının kendileri ve ebeveynleri tarafından değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. İstanbul ilinde özel bir hastanede, yaşları 7-14 yıl arasında değişen 89 kız, 111 erkek olmak üzere toplam 200 obez çocuk ve ebeveynleri ile gerçekleştirilmiştir. Çocuklara ve ailelerine ilişkin demografik özellikler, antropometrik ölçümler ve çocukların beslenme alışkanlıkları, önceden hazırlanmış bir anket formu kullanılarak elde edilmiştir. Ebeveynlerin ve çocukların beden algılarının belirlenmesi için Resimli Beden Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Çocukların günlük enerji ve besin ögesi alımları, özsaygı durumları ve annelerin depresyon durumu belirlenmiştir. Veriler SPSS 21.0 istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Yüzde 2,5'i hafif şişman %97,5'i obez olan 7-10 yaş grubundaki erkek ve kız çocukları sadece sırasıyla: %5,7, %10,8'i, 11-14 yaş grubundaki kız ve erkek çocukları sırasıyla: %35,2, %43,2'si BKİ'lerini doğru algılamaktadır. BKİ'nin doğru algılanması tüm çocuklar arasında yaşla birlikte istatistiksel olarak anlamlı bir artış gösterirken (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the body perception of obese children aged 7-14 years by themselves and their parents. A total of 200 children and their parents, 89 girls and 111 boys, aged between 7-14 years were enrolled in a private hospital in Istanbul province. Demographic characteristics, anthropometric measurements and children's eating habits of children and their families were obtained using a pre-prepared questionnaire. Body Discrepancy Questionnaire was used to determine parental and child perceptions. Children's daily energy and nutrient intake, self-esteem and maternal depression status were determined. The data were evaluated in the SPSS 21.0 statistical package program. It was seen that 2.5% of the children were overweight and 97.5% were in the obese. The boys and girls in the age group of 7-10 were only 5,7% and 10,8% respectively, and the girls and boys in the 11-14 age group were 35,2% and 43,2% respectively perceive themselves correctly. BMI accurate perception of all children with age showed a statistically significant increase (p0.05).