Beden eğitimi öğretmenlerinin zaman yönetimi becerileri ile iş doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi (Kocaeli ili örneği)
An analysis of the relationship between physical education teachers' time management skills and job satisfaction (Kocaeli province case)
- Tez No: 518111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD SERTBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Kocaeli il genelinde görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin zaman yönetimi becerilerini belirlemek ve becerileri ile iş doyumları arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Yöntem: Araştırma grubunu, 2016 - 2017 eğitim-öğretim yılında Kocaeli İl merkezi ve ilçe okullarında görev yapan 124 kadın, 138 erkek toplam 262 gönüllü beden eğitimi öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, Britton ve Tesser (1991) tarafından geliştirilen, Alay ve Koçak tarafından (2003) Türkçeye uyarlanan“Zaman Yönetimi Envanteri ve Weiss, Davis, England ve Lofguist (1967) tarafından geliştirilen ölçek Baycan (1985) tarafından Türkçe'ye uyarlanarak geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılan ”Minnesota İş Doyum Ölçeği" kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlemesi SPSS 21.0 paket programında yapılmıştır. Verilerin normal dağıldığı görülmüştür. İstatistiksel gösterimlerde aritmetik ortalama, standart sapma değerleri sunuldu. İkili karşılaştırmalarda Independent-Samples t test, çoklu karşılaştırmalarda One Way Anova, farklılığın kaynağının belirlenmesinde ise Post Hoc testlerden Tukey testi, zaman yönetimi ve iş doyumu verilerin arasındaki ilişkiyi belirlemek için Sperman Korelasyon Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this research is to determine the time management skills of physical education teachers working in Kocaeli province and to determine the relationship between their skills and job satisfaction. Method: The research group consists of a total of 262 volunteer physical education teachers, 124 female and 138 male, working in Kocaeli Provincial center and district schools in 2016 - 2017 academic year.“Time Management Inventory”developed by Britton and Tesser (1991), adapted by Alay and Koçak (2003) to Turkish and“Minnesota Job Satisfaction Scale”developed by Weiss, Davis, England and Lofguist (1967), adapted to Turkish and tested for validity and reliability by Baycan (1985) were used in the research. The analysis of the obtained data was done with SPSS 21.0 package program. The data is normally distributed. Arithmetic mean, standard deviation values were presented in statistical representations. Sperman Correlation Test for relationship between time management and job satisfaction, the Independent-Samples t test for binary comparisons, One Way Anova for multiple comparisons, Tukey test from Post Hoc tests were used to determine the source of difference.