Septorinoplasti operasyonunda konvansiyonel ve ultrasonik kemik kesiciler ile yapılan osteotominin postoperatif dönemde göz içi basıncına olan etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of conventional and ultrasonic bone cutting in septorhinoplasty surgery on intraocular pressure in the postoperative period
  1. Tez No: 829154
  2. Yazar: ERCAN ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL HAKAN KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Eksternal nazal deformitesi olan hastalarda gerçekleştirilen septorinoplasti operasyonunun en önemli basamaklarından biri kemik ve kıkırdak hump alındıktan sonra nazal çatıda oluşan açıklığı kapatmak amacıyla uygulanan lateral ve medial osteotomilerdir. Osteotomi için birçok yöntem tarif edilmiş olmakla birlikte en sık çelik osteotomlar ve testereler kullanılmaktadır. Osteotomi sırasında oluşan yumuşak doku hasarı ve kanamalara bağlı gelişen en önemli komplikasyon göz çevresinde görülen ekimoz ve ödemdir. Bu rahatsız edici morbiditeleri azaltmak için çeşitli osteotomi teknikleri geliştirilmiştir. Son yıllarda osteotomide ultrasonik kemik kesici kullanılması popülarize olmuştur. Bu çalışmanın amacı kliniğimizde gerçekleştirilen septorinoplasti operasyonlarında konvansiyonel osteotomi ile ultrasonik kemik kesici ile yapılan osteotominin postoperatif dönemde göz içi basıncına olan etkisini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Kasım 2022 – Haziran 2023 tarihleri arasında kliniğimizde septorinoplasti operasyonu yapılan 60 hasta dahil edildi. 30 hastaya konvansiyonel osteotomi , 30 hastaya ultrasonik kemik kesici yöntem ile osteotomi uygulandı. Hastalar preoperatif gün , postoperatif 1. gün ve postoperatif 7. gün göz içi basınç ölçümü için tonometri testine yönlendirildi. Operasyon süreleri ve tonometri değerleri istatiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya yaşları 18-38 arasında olan 26 erkek ve 34 kadın olmak üzere toplam 60 hasta alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 24.5 ± 4.02 idi. Teknikler arasında yaş, cinsiyet ve operasyon süresi bakımından karşılaştırma yapılmıştır. Buna göre yaş ve cinsiyet bakımından ostoeotomi teknikleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Operasyon süresi ortalamaları ise ultrasonik kemik kesici yöntemde 212 ± 12.09 dakika , konvansiyonel yöntemde 180,17± 11,02 dakika olarak saptanmıştır. Preoperatif ve postoperatif 1. gün ve 7. gün yapılan tonometri ölçümleri arasındaki değişim gruplar arasında karşılaştırıldığında anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre her iki göz için yapılan tonometrik değerlendirmelerde preoperatif – postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
Objective: One of the crucial steps in septorhinoplasty surgery for patients with external nasal deformities is to close the opening on the nasal roof created after removing the bone and cartilage hump. This is achieved through lateral and medial osteotomies. Various methods have been described for osteotomies, with steel osteotomes and saws being the most commonly used. The most significant complications associated with osteotomies are soft tissue damage and bleeding, leading to periorbital ecchymosis and edema. To reduce these discomforting morbidities, various osteotomy techniques have been developed. In recent years, the use of ultrasonic bone cutters in osteotomies has gained popularity. The aim of this study is to compare the effects of conventional osteotomy and ultrasonic bone cutting on intraocular pressure in the postoperative period for septorhinoplasty surgeries performed at our clinic. Materials and Methods: The study included 60 patients who underwent septorhinoplasty surgery at our clinic between November 2022 and June 2023. Conventional osteotomy was performed on 30 patients, while ultrasonic bone cutting was used on 30 patients. Patients were directed for tonometry testing on the preoperative day, postoperative day 1, and postoperative day 7 to measure intraocular pressure. Operation durations and tonometry values were evaluated statistically. Results: The study included 60 patients, with 26 males and 34 females, aged between 18 and 38. The average age of the patients included in the study was 24.5 ± 4.02. Comparisons were made between the techniques in terms of age, gender, and operation duration. There was no significant difference between the osteotomy techniques in terms of age and gender. The average operation durations were determined to be 212 ± 12.09 minutes for the ultrasonic bone cutting method and 180.17 ± 11.02 minutes for the conventional method. Significant results were obtained when comparing the changes in tonometry measurements between the preoperative, postoperative day 1 and postoperative day 7 for both eyes among the groups.